https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-plzni-se-na-vikend-otevrenych-zahrad-otevrel-i-byvaly-hrbitov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Plzni se na víkend otevřených zahrad otevřel i bývalý hřbitov

7.6.2020 07:54 | PLZEŇ (ČTK)
Tajemně působící místo zarostlé sytou zelení jen kousek od centra Plzně mohli o víkendu obdivovat lidé, kteří se přišli podívat na víkend otevřených zahrad. Bývalý hřbitov U Všech svatých ve čtvrti Roudná, kde se naposledy pohřbívalo před více než stoletím, otevřela Plzeň spolu s dalšími místy při celostátní akci Víkend otevřených zahrad.
 

"Vůbec jsem netušila, že takhle krásné a tajemné místo v Plzni je a vlastně jen kousek od náměstí. Je zajímavé procházet se mezi starými náhrobky a číst si na nich," řekla ČTK jedna z návštěvnic bývalého hřbitova. Vysoké stromy obrostlé břečťanem, staré náhrobky a kříže napůl ztracené v bohatých trsech kapradí, travin a místy i drobných květin lákaly mnohé návštěvníky k fotografování nezvyklých zákoutí. Hřbitov u kostela Všech svatých vznikl v první polovině 12. století, ještě před založením Plzně, a pohřbívalo se zde do roku 1911.

Na hřbitově o rozloze asi 1,4 hektaru umístěném na skalním ostrohu nad Mží byl pohřben například arciděkan a zakladatel Sokola v Plzni František Herold, dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci Antonín Kludský ze známé cirkusové rodiny, Jindřich Mikolecký, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejného osvětlení či dopravy. Je tu také opravená hrobka významné rodiny Klotzovy, které patřily cihelny, stavební a železářské firmy, náhrobek majitelů továrny na kočáry Brožíků nebo náhrobek oblíbeného arciděkana Augustina Střízka. Město, které o bývalý hřbitov pečuje, významné hrobky a náhrobky v letech 2001 až 2016 restaurovalo. Opravilo také obvodovou zeď, márnici, centrální kříž a udržuje zeleň. Hřbitov je přístupný od jara do podzimu jeden den v měsíci.

Na víkend otevřených zahrad město zpřístupnilo také například Luftovu zahradu s množstvím vzácných i exotický dřevin, altánky a jezírky. Návštěvníci mohou využít komentované prohlídky a prohlédnout si ukázky včelařství a minivýstavu kaktusů, řekl ČTK primátorův náměstek Pavel Šindelář (ODS). Komentované prohlídky nabízí také vodní zahrada pod hrází Velkého Boleveckého rybníka, která se skládá z několika jezírek, okolo nichž vedou cestičky. Rybníčky imitují Boleveckou rybniční soustavu včetně rostlin a živočichů, kteří tam žijí.

Víkend otevřených zahrad nabízí letos v celé zemi přes 160 otevřených zahrad, v Plzeňském kraji je jich kolem dvaceti. Lidé se mohou podívat do soukromých, městských, školních, farních i zámeckých zahrad.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist