https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-podyji-zahnizdil-vzacny-sokol-stehovavy-poprve-po-padesati-letech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Podyjí zahnízdil vzácný sokol stěhovavý. Poprvé po padesáti letech

15.9.2017 15:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sokol stěhovavý je znám pro svůj rychlý let a charakteristické elegantní zbarvení.
Sokol stěhovavý je znám pro svůj rychlý let a charakteristické elegantní zbarvení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Tunka / Národní park Podyjí
Na jaře dospělý pár sokolů a v létě mláďata. Ornitologové v Podyjí po padesáti letech potvrdili hnízdění vzácných sokolů stěhovavých. Prokazuje se tak trend nárůstu jejich množství v Česku. Na Moravě nyní hnízdí pravděpodobně čtyři páry a odborníci věří, že jejich počet bude v příštích letech narůstat. Informuje o tom Národní park Podyjí.
 

"Na jaře letošního roku ornitologové viděli nad kaňonem řeky námluvní rituály dospělého páru sokolů. Ti následně v rakouské části Podyjí zahnízdili,“ říká znojemská ornitoložka Vlasta Škorpíková. „S nadšením jsme pak na začátku června pozorovali nad údolím Dyje mladé sokoly při prvních pokusech o let,“ dodává.

Sokol stěhovavý je znám pro svůj rychlý let a charakteristické elegantní zbarvení. Býval poměrně běžným dravcem kulturní krajiny celého světa. Vlivem širokého používání chemických postřiků, odchytů pro sokolnické účely a lovu se jeho stavy dostaly v některých oblastech na úplná minima.

„V Národním parku Podyjí je poslední doložené hnízdění datováno do roku 1967, kdy jeden pár osídlil zříceninu Nového Hrádku," upozorňuje zoolog Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát. "Po zhroucení celoevropské populace sokolů je zde až do 90. let 20. století ale nikdo neviděl.“ Změna přišla po roce 1990, kdy se v Podyjí začínají sokolové znovu objevovat.

V polovině 90. let odborníci v Podyjí vypustili pět jedinců z umělého chovu. Ti tu ale nezahnízdili a jejich osud není znám. „Stupňování výskytu sokolů nad Podyjím jsme znovu začali pozorovat po roce 2004. Dokonce i s pokusy zahnízdit. Až do letošního roku však žádný z nich nebyl prokazatelně úspěšný,“ popisuje Mačát.


reklama

Sokolů stěhovavých přibývá v celé České republice. Současná populace dosahuje a snad i převyšuje doložená historická maxima. Jižní Morava je jedním z posledních těmito ptáky historicky osídlených míst, kam se vrací. „V roce 2017 tu hnízdily čtyři páry, což zdaleka neodpovídá kapacitě oblasti. Trend zvyšování početnosti tohoto krásného dravce bude tedy zřejmě dále pokračovat,“ soudí Škorpíková.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist