https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-a-stredoceskem-kraji-znovu-plati-smogova-situace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze a Středočeském kraji znovu platí smogová situace

2.2.2017 11:20 | PRAHA (ČTK)
V Praze byla letos vyhlášena smogová situace poprvé 20. ledna, další den i regulace.
V Praze byla letos vyhlášena smogová situace poprvé 20. ledna, další den i regulace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Meteorologové vyhlásili dnes časně ráno v Praze a Středočeském kraji znovu smogovou situaci kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu. Současně upozornili, že v blízké době může být vyhlášen přísnější signál regulace, během něhož musejí některé podniky s prašnými provozy omezit výrobu. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už od středečního večera platí regulace na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku.
 

V Praze byla letos vyhlášena smogová situace poprvé 20. ledna, další den i regulace. Po čtyřech dnech se rozptylové podmínky zlepšily. Ve středních Čechách platilo upozornění na smog od 19. do 24. ledna. Ve stejných dnech trápil znečištěný vzduch i další české i moravské kraje.

Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu ve vzduchu by lidé měli omezit jízdu auty. Meteorologové také doporučují osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s větší frekvencí dýchání.

Pražský magistrát dnes znovu vyzval řidiče z Prahy i ty, kteří do hlavního města dojíždějí, aby kvůli smogu nechali auta doma a využili veřejnou dopravu. Při minulém vyhlášení smogové situace a regulace radní zvažovali, že zavedou MHD zdarma. Mezitím ale meteorologové varování odvolali. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) tehdy řekl, že pokud by se ovzduší opět zhoršilo, bude se tím podle něho městská rada znovu zabývat a MHD zdarma bude. Omezení pro automobily město nechystá. Na zavedení veřejné dopravy zdarma byl připraven i Středočeský kraj, pokud by toto opatření zavedla i Praha.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles. Pokud se rozptylové podmínky zhorší ještě víc, je vyhlášena regulace.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
abz
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist