https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-by-mohl-pristi-rok-zkusebne-jezdit-elektrobus-bez-ridice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze by mohl příští rok zkušebně jezdit elektrobus bez řidiče

22.6.2016 13:05 | PRAHA (ČTK)
Vůz má na sobě stovky čidel, která sledují jeho okolí a kterými je pak řízen, a to prostřednictvím GPS. Vůz tak jede podle předem naplánované trasy. Na samotnou jízdu přesto dohlíží dispečer, který v případě potřeby vůz zastaví
Vůz má na sobě stovky čidel, která sledují jeho okolí a kterými je pak řízen, a to prostřednictvím GPS. Vůz tak jede podle předem naplánované trasy. Na samotnou jízdu přesto dohlíží dispečer, který v případě potřeby vůz zastaví
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MČ Praha 4
Praze by mohl v příštím roce jezdit ve zkušebním provozu elektrobus bez řidiče. Radnice Prahy 4 se totiž od září zapojí do celoevropského projektu jeho vývoje. ČTK to řekl předseda výboru energetické úspory Prahy 4 Ivo Vaněk (STAN - Tučňák). Nový elektrobus by měl být využíván při provozu na veřejných komunikacích. Zapojení městské části do projektu již jednomyslně schválil radniční výbor pro energetické úspory.
 

Praha 4 by se mohla stát jedním z osmi míst, kde by mohl být elektrobus ve zkušebním provozu testován. Žádné finanční náklady to pro radnici neznamená. "V praxi to znamená, že oficiálně požádáme 45 členů projektového týmu CityMobil, který autonomní elektrobus vyvíjí již osm let, aby nás přizval do fáze CityMobil3. Praha 4 se potom bude moci podílet na vývoji zcela nového městského dopravního prostředku," uvedl Vaněk.

Vůz má na sobě stovky čidel, která sledují jeho okolí a kterými je pak řízen, a to prostřednictvím GPS. Vůz tak jede podle předem naplánované trasy. Na samotnou jízdu přesto dohlíží dispečer, který v případě potřeby vůz zastaví. "Za dosavadních osm let provozu se nestala jediná nehoda," řekl Vaněk, který jej ve Španělsku vyzkoušel.

Kde přesně by mohl elektrobus v Praze jezdit, zatím není jasné. Vaněk prý v současné době jedná mimo jiné také s policií. "Potíž je, že česká legislativa totiž nic podobného nezná," řekl.

Od nového dopravního prostředku si radnice slibuje zvýšení bezpečnosti, efektivity a flexibility veřejné dopravy. "První jízda elektrobusu bez řidiče v Praze se dá očekávat v příštím roce," uvedl Vaněk.

Elektrobusy v minulosti v Praze několikrát testoval dopravní podnik. Vždy se ale jednalo o dopravní prostředky s řidičem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist