https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-konci-stale-tisice-tun-odpadu-mimo-popelnice-a-sberne-dvory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze končí stále tisíce tun odpadu mimo popelnice a sběrné dvory

7.12.2016 10:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pražanům slouží sběrné dvory zdarma
Pražanům slouží sběrné dvory zdarma
Zatímco v třídění odpadu patří Pražané ke světové špičce, v nakládání s nadměrným odpadem podle Pražských služeb mnoho z nich stále tápe. Každý měsíc musí pracovníci pražských svozových firem sesbírat asi 650 tun starého nábytku, elektroniky a stavební suti pohozené v okolí popelnic. Ročně skončí mimo sběrné nádoby zhruba 7–8 tisíc tun odpadu, uvedl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
 

Staré ledničky, pračky, nábytek a televize zanechané vedle popelnice nedokáže popelářské auto během své pravidelné objížďky v dané lokalitě odvést, upozorňuje Mana. "Ať už to je z důvodu velikosti, kapacity nebo potenciálního rizika. Takový odpad jednoznačné patří do sběrného dvora, a to stejné platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra, která často obsahují i elektrické rozvody," vysvětluje. Sběrné dvory jsou rozmístěny po celé Praze, jejich seznam a mapu najdou lidí na webu praha.eu. Pražanům slouží sběrné dvory zdarma.

Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč, uvádí Mana. Kromě toho zatěžují město a správce nemovitostí, kteří se starají o úklid města a pořádek kolem popelnic.

Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, měli by lidé kontaktovat majitele nebo správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu.

Pražské služby proto i letos na konci roku vysílají do města plyšové potkany, kteří mají na frekventovaných místech metropole občany přesvědčit, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji. Maskoti zastaví i na vytipovaných základních školách. Dětem i dospělým poradí s recyklací, tříděním bioodpadu nebo právě s využíváním sběrných dvorů Pražských služeb. Děti si také mohou ověřit svoje znalosti v soutěžním kvízu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist