https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-popelari-letos-jako-kazdorocne-zlikviduji-stovky-tisic-vanocnich-stromku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze popeláři letos jako každoročně zlikvidují stovky tisíc vánočních stromků

8.1.2024 22:45 | PRAHA (ČTK)
Pražské služby zároveň apelují na občany, aby se vánočních stromků nezbavovali v přírodě. "Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa nebo městského parku, zapomenuté ozdoby a háčky by mohly ublížit drobným živočichům, ptákům i divoké zvěři.
Pražské služby zároveň apelují na občany, aby se vánočních stromků nezbavovali v přírodě. "Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa nebo městského parku, zapomenuté ozdoby a háčky by mohly ublížit drobným živočichům, ptákům i divoké zvěři.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vyhozené vánoční stromky budou pražští popeláři odvážet do konce února. Pražské služby předpokládají, že jich letos v metropoli jako každoročně zlikvidují stovky tisíc. Lidé by měli stromky odkládat vedle veřejně přístupných popelnic nebo kontejnerů na tříděný odpad, nemají je házet přímo do popelnic. ČTK to sdělil mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
 

"Občany žádáme, aby nevyhazovali jehličnany do popelnic, ale vždy vedle nich. To, aby v nádobách zůstalo místo pro další odpadky a nevznikaly kolem černé skládky," uvedl Komarnický. "Obyvatele činžovních domů nebo novostaveb, kteří mají popelnice na směsný i tříděný odpad ve vnitrobloku, případně v domě, prosíme o odložení stromku k nejbližšímu veřejnému stanovišti tříděného odpadu," dodal. Stromky by měly být důkladně odstrojené, aby z nich mohla vzniknout štěpka nebo kompost. Umělé vánoční stromečky by pak měli lidé vozit pouze na sběrné dvory.

O svoz stromků se budou starat posádky menších nákladních vozů s valníkem i speciálně vyčleněná běžná popelářská auta. Sváží je na překladiště a následně do kompostáren. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků skončí ve spalovně v Malešicích. Za loňský rok popeláři odvezli přibližně 250 tun tohoto svátečního bioodpadu z celé Prahy.

Pražské služby zároveň apelují na občany, aby se vánočních stromků nezbavovali v přírodě. "Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa nebo městského parku, zapomenuté ozdoby a háčky by mohly ublížit drobným živočichům, ptákům i divoké zvěři," řekl Komarnický.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje společnost AVE CZ a další firmy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist