https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-roste-mnozstvi-bioodpadu-dosud-bylo-svezeno-vic-tun-nez-za-lonsky-rok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze roste množství bioodpadu, dosud bylo svezeno víc tun než za loňský rok

6.12.2021 00:17 | PRAHA (ČTK)
Foto | Ben_Kerckx / Unsplash
V hlavním městě meziročně vzrostlo množství svezeného bioodpadu. V letošním roce to bylo do 1. října 5004 tun biologicky rozložitelného odpadu. Je to více, než kolik odvezly z domácností svozové firmy za celý loňský rok, kdy to bylo 4995 tun, sdělil mluvčí Pražských služeb (PSAS) Radim Mana. Možnost celoplošného sběru bioodpadu městu ukládá zákon, avšak využití kontejneru na bioodpad není pro Pražany povinné.
 

"Za nárůstem objemu stojí snížení poplatku za biopopelnici a zavedení svozu tohoto typu odpadu do systému pražského odpadového hospodářství. Věřím, že v následujících letech se třídění bioodpadu stane stejně samozřejmým jako například třídění plastu," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Biopopelnice je proti běžné upravena tak, aby byl odpad důkladně provzdušněn a byla z něj odváděna vlhkost. Ve spodní části je mřížka oddělující pevnou část bioodpadu od kapalné. Ta se postupně odpařuje. Do nádob lze odhazovat trávu, listí, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, čajovou sedlinu, zeminu z květináčů, štěpku z větví a keřů, piliny, hobliny, kůru, seno a slámu. Naopak tam nepatří sáčky, bioplasty, skořápky, oleje, tuky, podestýlky domácích zvířat, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata nebo mléčné výrobky.

V Praze nyní lidé platí za svoz odpadu podle velikosti nádoby a četnosti svozu. Platí i za svoz bioodpadu. Po metropoli je rozmístěno 15.914 nádob na bioodpad. Převažují menší 120litrové nad většími o objemu 240 litrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist