https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-roste-mnozstvi-odpadu-odevzdaneho-ve-sbernych-dvorech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze roste množství odpadu odevzdaného ve sběrných dvorech

26.4.2019 00:09 | PRAHA (ČTK)
Ve sběrných dvorech je možné odevzdat nábytek, dřevěný a kovový odpad, zeleň, vyřazené elektrospotřebiče nebo stavební suť z drobných rekonstrukcí, která však nesmí obsahovat nebezpečný odpad, jakým je asfaltová lepenka s dehtem nebo desky obsahující azbest. / Ilustrační foto
Ve sběrných dvorech je možné odevzdat nábytek, dřevěný a kovový odpad, zeleň, vyřazené elektrospotřebiče nebo stavební suť z drobných rekonstrukcí, která však nesmí obsahovat nebezpečný odpad, jakým je asfaltová lepenka s dehtem nebo desky obsahující azbest. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Roste množství odpadu, který Pražané odevzdávají ve sběrných dvorech provozovaných Pražskými službami. V minulém roce lidé do sedmi dvorů donesli 36.634 tun odpadu, což je nejvíce za posledních pět let. V roce 2017 to bylo 35.234 tun a v roce 2014 šlo o 22.241 tun. Včera to sdělily Pražské služby (PSAS), které zajišťují v hlavním městě svoz odpadu. V hlavním městě je zhruba 20 sběrných dvorů, z nichž sedm provozují PSAS.
 

Ve sběrných dvorech je možné odevzdat nábytek, dřevěný a kovový odpad, zeleň, vyřazené elektrospotřebiče nebo stavební suť z drobných rekonstrukcí, která však nesmí obsahovat nebezpečný odpad, jakým je asfaltová lepenka s dehtem nebo desky obsahující azbest. Nejvíce se sběrné dvory plní na jaře, konkrétně v dubnu a květnu, což podle PSAS patrně souvisí s jarním úklidem v domácnostech.

V tomto období také lidé odhazují nadměrný odpad k popelnicím. Na odložení koberců, nábytku a dalších rozměrných předmětů ke kontejnerům však město pohlíží jako na černou skládku a lidem, kteří tento odpad ke kontejnerům odloží, hrozí pokuta až 50.000 korun od magistrátu. I tak je však každoročně z ulic Prahy odklizeno zhruba 10.000 tun odpadu.

"U některých spoluobčanů stále panuje přesvědčení, že popeláři mají povinnost odvézt všechen nepořádek v okolí nádob na separovaný odpad. Jenže to není pravda. Pro nadměrný odpad u popelnic vyjíždí speciální úklidové vozidlo s valníkem a vlastní četou. Jde o nadstandardní službu hrazenou z rozpočtu hlavního města Prahy," uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.

K odevzdání nadměrného odpadu lidé mohou využít sběrné dvory nebo zpoplatněné služby, mezi které patří odnos, naložení a následný odvoz přímo z bytu. Cena se odvíjí od velikosti odpadu, vzdálenosti bytu od místa naložení a dopravy na nejbližší sběrný dvůr.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist