https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-roste-pocet-komunitnich-zahrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze roste počet komunitních zahrad

15.5.2018 02:40 | PRAHA (ČTK)
Jako první byla v Praze otevřena komunitní zahrada Prazelenina v Praze 7, která funguje sedmým rokem. Lidé se zde podle mluvčího městské části Martina Vokuše scházejí nejen kvůli pěstování zeleniny, ale také kvůli setkávání. / Na snímku komunitní zahrada Prazelenina v pražských Holešovicích
Jako první byla v Praze otevřena komunitní zahrada Prazelenina v Praze 7, která funguje sedmým rokem. Lidé se zde podle mluvčího městské části Martina Vokuše scházejí nejen kvůli pěstování zeleniny, ale také kvůli setkávání. / Na snímku komunitní zahrada Prazelenina v pražských Holešovicích
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V hlavním městě získávají vzrůstá počet komunitních zahrad, kde lidé pěstují zeleninu a spojuje je společné úsilí. V Praze 9 otevře radnice komunitní zahradu v červnu, další by se mohla objevit v Praze 8 a komunitní zahradničení podporují i další městské části prostřednictvím grantů. V centru města v Praze 1 byly otevřeny tři komunitní zahrady, na Černém Mostě funguje zahrada u volnočasového centra Plechárna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi městskými částmi.
 

"Začátkem tohoto roku přišla Praha 9 s nápadem na vytvoření komunitní zahrádky. Oslovila své občany a záměr sklízet čerstvé bio produkty blízko svého domova, zlepšit sousedské vztahy a odpočinout si od každodenního shonu oslovilo na tři desítky zájemců. Sešli se se zástupci Prahy 9, domluvili se na tom, jak by měla komunitní zahrádka vypadat a jak by měla fungovat," řekla mluvčí Prahy 9 Marie Kurková. Zahrádka Paletka bude otevřena 8. června v ulici Pod Krocínkou.

Do výzvy Prahy 8 na založení zahrady se přihlásilo 12 lidí, kteří vyplnili dotazník a navrhli místo pro zahradu. "Nyní budeme ve spolupráci s odborem životního prostředí prověřovat vhodnost lokality. Na projektu spolupracujeme se spolkem Kokoza, který bude s vybranými zájemci záhony zakládat a pomáhat s úpravou terénu," sdělila mluvčí Prahy 8 Marcela Voženílková.

Komunitní zahradničení podporuje i Praha 4. "Lidé si mohou vybrat pozemek v okolí svého domu, my zjistíme, zda je možné ho využít pro zvolenou formu komunitního zahradničení, a podpoříme je nákupem pěstebních substrátů, truhlíků, rostlin," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

V Praze 1 fungovala loni jedna komunitní zahrada. "Zájem občanů ale v průběhu letní sezony výrazně převýšil kapacity této zahrady," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Letos proto byly otevřeny tři zahrady, na Malé Straně, na Novém Městě a na Starém Městě. "V současnosti se přihlásilo už zhruba 70 zájemců o pěstování v jedné z těchto zahrádek, počet roste," dodala.

Jako první byla v Praze otevřena komunitní zahrada Prazelenina v Praze 7, která funguje sedmým rokem. Lidé se zde podle mluvčího městské části Martina Vokuše scházejí nejen kvůli pěstování zeleniny, ale také kvůli setkávání.

Některé radnice se setkávají s takzvaným partyzánským zahradničením, kdy lidé osazují rostlinami zanedbaná místa. Některé městské části zvelebování veřejných míst v podání obyvatel podporují. Například v Praze 9 lidé zakládají předzahrádky. Radnice však doporučuje, aby lidé jejich existenci nahlásili na odbor životního prostředí. Praha 7 a Praha 14 chtějí o zahradničení na veřejných prostranstvích dopředu vědět.

Začátkem května vyvolal rozruch příspěvek starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09) na stránkách městské části, ve kterém kritizovala osazování stromů rostlinami a jejich oplocování. "Tato privatizace veřejného prostoru je naprosto nepřípustná," uvedla. Městská část však připravila projekt, který lidem umožňuje adoptovat jeden ze 713 stromů, u kterého radnice lidem pomůže založit zahrádku. Z bezpečnostních důvodů však nemá být zahrádka oplocená.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist