https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-se-setkavaji-zastupci-geoparku-ze-ctyr-kontinentu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze se setkávají zástupci geoparků ze čtyř kontinentů

22.9.2023 11:37 | PRAHA (ČTK)
V Česku je v současnosti 14 geoparků. Na fotografii je skalní brána v geoparku Ralsko.
V Česku je v současnosti 14 geoparků. Na fotografii je skalní brána v geoparku Ralsko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Adamovič / Geopark Ralsko
V Praze se ode dneška setkávají zástupci geoparků z Česka, Peru, Nikaraguy, Tanzanie a Filipín. Diskutovat budou o tom, jak geologii lépe přiblížit veřejnosti a uchovat cenná území pro další generace. ČTK o tom informovala Akademie věd ČR (AV ČR), jejíž zástupci se setkání účastní.
 

Zástupci Česka jsou společně s partnery ze Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie součástí projektu 4GEON, který se snaží přiblížit geologii hravou formou veřejnosti. "Geoparky jsou takovou knihou o Zemi a zároveň nejpřístupnější pro veřejnost - lidé vidí jednotlivé 'kapitoly' na vlastní oči, můžou objevovat," uvedl Radek Mikuláš z Geologického ústav AV ČR.

V Česku je v současnosti 14 geoparků. Učastníci do začátku října, kdy akce skončí, navštíví mimo jiné Národní geopark Barrandien s unikátními pravěkými moři a trilobity. Další se nacházejí například na Šumavě, v Českém ráji, Železných horách, Jeseníkách, Podyjí či Ralsku. Geoparky vycházejí z iniciativy místních obyvatel a nejsou zahrnuty do zákonné ochrany přírody. Zaměřují se na dobrovolnou ochranu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist