https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-zacina-kazdorocni-deratizace-potrva-do-rijna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze začíná každoroční deratizace, potrvá do října

6.4.2018 00:10 | PRAHA (ČTK)
Množství potkanů v Praze nelze vyčíslit, podle odhadů deratizátorů PVK jich je v hlavním městě několik milionů, na jednoho občana je v hlavním městě čtyři až pět potkanů. Deratizace počet potkanů drží na přijatelné úrovni. Potkani se totiž rychle rozmnožují - za rok může mít podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka jeden pár až 70 mláďat. / Ilustrační foto
Množství potkanů v Praze nelze vyčíslit, podle odhadů deratizátorů PVK jich je v hlavním městě několik milionů, na jednoho občana je v hlavním městě čtyři až pět potkanů. Deratizace počet potkanů drží na přijatelné úrovni. Potkani se totiž rychle rozmnožují - za rok může mít podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka jeden pár až 70 mláďat. / Ilustrační foto
Foto | jonbrew / Flickr
V Praze začíná každoroční deratizace, která potrvá do konce října. Opatření, při kterém budou rozmístěny tisíce kilogramů nástrah, se týká ploch pod magistrálou, parků, okolí stanic metra i kanalizační sítě. Na povrchu deratizaci provádějí městem a městskými částmi vybrané firmy, v kanalizaci Pražské vodovody a kanalizace. Místa, kde je nutné opatření provést, vytipuje pražská hygienická stanice. Povinnost hubit škodlivé hlodavce je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví. Pokud by majitel nemovitosti deratizaci zanedbával, může dostat pokutu až do dvou milionů korun.
 

První vlna deratizace začala tento týden a potrvá do konce června, druhá od konce srpna do konce října. Podpovrchová deratizace začala včera v Praze 1, nejprve na Václavském náměstí a ve Vrchlického sadech. "Říjen je věnován kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem potkanů a ošetření míst podle dodatečných požadavků hygienické stanice a odborů životního prostředí," uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Hygienická stanice hodnotí situaci v hlavním městě ohledně výskytu hlodavců jako velmi dobrou, a to díky kombinaci povrchové a podpovrchové deratizace. Praha za povrchovou deratizaci loni zaplatila tři miliony korun, PVK za deratizaci stokové sítě pět milionů. Deratizaci musí provádět i soukromé firmy. Hygienickou stanici informovalo 155 podniků, ačkoli to nepatří mezi jejich povinnosti, o provedených opatřeních, za které zaplatily dohromady pět milionů korun.

"Místa výskytu se často mění, protože potkani neustále migrují. Právě kvůli migraci se v rámci deratizace ošetřují vždy větší plochy, čímž je možné zamezit dalšímu šíření potkanů," uvedl šéf pražských hygieniků Jan Jarolímek. Potkani se vyskytují na zanedbaných místech. "Pro snižování počtu hlodavců musíme pravidelně a ve zvýšené míře například uklízet lokality, kde se dlouhodobě vyskytují osoby bez přístřeší. Přemnožení podporuje nepořádek nebo nedostatečně udržované parcely, dobré podmínky poskytují i pozemky, na kterých se staví," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

PVK loni rozmístily 13.500 kilogramů nástrah, se stejným množství počítají i letos. Do 13.500 kanalizačních vstupů dávají deratizátoři jeden kilogram přípravku Hubex, který obsahuje například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a antikoagulant, který ředí krev. Potkani nedokážou kvůli anatomii dostat jed z těla zvracením, proto po pozření nástrahy do pěti až sedmi dní uhynou. Ze stokové sítě je odplaví voda do čistírny odpadních vod. Hlavní město loni nechalo rozmístit na povrchu skoro 12.204 kilogramu nástrah. Na volném prostranství a v domech deratizátoři umisťují nástrahy v ochranném obalu a místo označí varováním.

Množství potkanů v Praze nelze vyčíslit, podle odhadů deratizátorů PVK jich je v hlavním městě několik milionů, na jednoho občana je v hlavním městě čtyři až pět potkanů. Deratizace počet potkanů drží na přijatelné úrovni. Potkani se totiž rychle rozmnožují - za rok může mít podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka jeden pár až 70 mláďat.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist