https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-stanici-pro-volne-zijici-zivocichy-prijali-zatim-vic-pacientu-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské stanici pro volně žijící živočichy přijali zatím víc pacientů než loni

7.8.2022 00:27 | PRAHA (ČTK)
Nejčastějšími pacienty v záchranné stanici jsou v tomto roce zatím kachny, kterých záchranáři ošetřili téměř 400. Ilustrační foto
Nejčastějšími pacienty v záchranné stanici jsou v tomto roce zatím kachny, kterých záchranáři ošetřili téměř 400. Ilustrační foto
V pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy v první polovině tohoto roku nově přijali k ošetření 2560 zvířecích pacientů, meziročně více. Asi polovina z nich byla nesamostatná mláďata, sdělila mluvčí městské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Pražská organizace provozuje záchrannou stanici v pražských Jinonicích. V první polovině roku 2021 byl počet ošetřených zvířat asi o pětinu nižší než letos.
 

"Mláďata se do naší péče dostávají z mnoha důvodů. Stává se, že jim někdo, ať už úmyslně, nebo omylem, zničí hnízdo, že je napadne predátor anebo že přijdou o rodiče, kteří uhynou například při nárazu do prosklené plochy, ve spárech kočky, pod koly auta nebo v důsledku jiné nehody," uvedla Fišerová.

Počty zvířecích mláďat v péči pracovníků pražské záchranné stanice podle mluvčí LHMP může zvyšovat i počasí. Například při vysokých venkovních teplotách vyskakují ptáčata z rozpálených hnízd. Problémy způsobují rovněž silný vítr či bouřky, dodala.

Do záchranné stanice se zvířata dostávají i kvůli tomu, že potřebují ošetřit. V první polovině tohoto roku bylo v zařízení ošetřeno 1013 zraněných pacientů. Nejčastějším důvodem jejich zranění bylo to, že je napadl jiný živočich. Kočkou, psem nebo jiným zvířetem bylo v prvních šesti měsících tohoto roku zraněno 357 pacientů.

Časté bylo i zranění po nárazu do překážky jako jsou třeba skleněné plochy nebo trolejové vedení, což se stalo 266 ošetřovaným zvířatům. Dalších 153 zvířat utrpělo zranění po střetu s automobilem či vlakem.

Nejčastějšími pacienty v záchranné stanici jsou v tomto roce zatím kachny, kterých záchranáři ošetřili téměř 400. Zhruba o stovku méně bylo zatím holubů hřivnáčů. V péči pracovníků stanice loni skončilo také více než 100 sýkor, ježků, strak a zajíců. Většina zraněných a následně ošetřených zvířat se po vyléčení vrátila zpátky do volné přírody.

Trvale handicapovaná zvířata, která se už nemohou vrátit do volné přírody, zůstávají v péči záchranářů. Umístěná jsou v prostorách záchranné stanice nebo v takzvaných zookoutcích v hlavním městě. Stanice se nyní stará zhruba o 70 těchto zvířat, mimo jiné o trvale handicapované kamerunské kozy, bažanti, krkavci a sovy.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o 1000 více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů.

Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012. Současná kapacita stanice už podle zástupců LHMP nedostačuje a v plánu je proto postavit nový areál s dvojnásobnou kapacitou. Díky tomu bude možné ročně k ošetření přijmout až 10.000 zraněných volně žijících zvířat. Stavba nové stanice za zhruba 200 milionů korun by měla podle dřívějšího vyjádření zástupců pražského magistrátu začít ještě letos a skončit by měla zhruba za dva roky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist