https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-stromovce-dnes-vpodvecer-vypusti-do-volne-prirody-uzdravene-netopyry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské Stromovce dnes vpodvečer vypustí do volné přírody uzdravené netopýry

23.9.2021 10:50 | PRAHA (ČTK)
Foto | Evgeniy Yakhontov / Wikimedia Commons
V pražské Stromovce dnes vpodvečer vypustí do volné přírody uzdravené netopýry, které zachránila Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy. Lidé si budou moci netopýry prohlédnout zblízka, vidět jejich krmení a také to, jak se netopýři dorozumívají. Každoročně přijme pražská záchranná stanice zhruba 100 až 200 netopýrů, často se jedná o vysílené či zraněné jedince nebo o osiřelá mláďata, případně o netopýry vyrušené ze zimního spánku. Všechny druhy netopýrů jsou v Česku chráněné.
 

Komplikace pro záhadné noční savce představují rekonstrukce bytů či domů. Netopýři totiž běžně zimují ve štěrbinách ve zdech nebo v různých odvětrávacích šachtách a při rekonstrukcích může být jejich zimoviště zničeno. Obtíže může chráněným hmyzožravcům způsobit i pokácení starého stromu s netopýří dutinou. "V takových případech pak naši pomoc leckdy potřebuje celá kolonie čítající desítky až stovky jedinců," uvádí záchranná stanice.

Pracovníci stanice v minulosti ve Stromovce nainstalovali několik speciálních dřevocementových budek, které netopýrům nahrazují jejich přirozené skrýše. Na dnešní akci ve Stromovce u rybníku Slunečnice bude mít informační stánek také Česká společnost pro ochranu netopýrů, kde se zájemci budou moci dozvědět třeba i to, jak sami mohou netopýrům pomáhat.

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy je součástí příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy. Ročně stanice přijme více než 5000 živočichů. Stanice může přijímat všechny druhy volně žijících živočichů kromě rysa, medvěda a vlka. Nejčastějšími zvířecími pacienty bývají ježci, poštolky, labutě, kachny, netopýři, rorýsi, zajíci a kosi. Asi pětina ze zachráněných živočichů patří mezi zvláště chráněné živočichy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist