https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-se-dnes-bude-slavit-svetovy-den-slonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo se slaví Světový den slonů

8.8.2020 09:19 | PRAHA (ČTK)
Sloni se v pražské zoo chovají už od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě dvou nových mláďat sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda slonů indických je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966.
Sloni se v pražské zoo chovají už od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě dvou nových mláďat sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda slonů indických je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada si v sobotu připomíná Světový den slonů. Kromě zábavy má oslava upozornit na hrozby, kterým tato mohutná zvířata v současnosti čelí, i na možnosti, jak je chránit. Celodenní program představí celé sloní stádo trojské zoo včetně dvou sloních samiček, které se narodily letos v březnu a květnu. Na programu je například komentované koupání slonic nebo předání daru sloní rodině.
 

Děti se mohly během dne zapojit do soutěží a her na několika stanovištích v Údolí slonů. Chovatel okomentoval tradiční koupání nejstarších pražských slonic Gulab a Shanti ve venkovním bazénu. Odpoledne dostali sloni dárek v podobě takzvané enrichmentové pomůcky, která slouží ke zpestření života zvířat žijících v zajetí. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet výrobu papíru ze sloního trusu nebo originální pitvu sloního trusu.

V současných tropických dnech se sloni i další zvířata mohou v zahradě zchladit několika způsoby. Mohou využít bazény nebo vodní příkopy, některá i mlžení nebo sprchu. Chovatelé jim připravují i speciální zmrzlinu - pro lední medvědy je to například pochoutka ze zamražených ryb, ovoce a zeleniny. Ovocnou zmrzlinu zavěšenou na laně dostávají gorily, medojedi i sloni.

Sloni se v pražské zoo chovají už od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě dvou nových mláďat sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda slonů indických je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966. Její dlouholetá společnice slonice Shanti přišla do Prahy z Indie jako mládě v roce 1977 a zahrála si ve filmu Poplach v oblacích. Spolu s nimi žijí v pražské zoo i dvě samice původem ze Srí Lanky - Tamara a Janita, které před čtyřmi lety přivedly na svět slůňata Rudiho a Maxe. Skupinu doplňuje samec Ankhor.

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist