https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-se-narodil-kockodan-navstevnici-ho-mohou-videt-v-rezervaci-dja
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo se narodil kočkodan, návštěvníci ho mohou vidět v rezervaci Dja

18.3.2023 00:46 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Zoo Praha
V Zoo Praha se narodil kočkodan Brazzův, návštěvníci ho mohou vidět v pavilonu rezervace Dja. Opičí mládě, jehož domovinou je střední Afrika, se narodilo minulý týden devítileté samici Anastasii. Dle chovatelů se oběma daří dobře.
 

"Mládě se drží u matky na břiše, kde je téměř neustále přisáto na jejím struku. Nejpravděpodobněji je návštěvníci uvidí na špalku uprostřed expozice, na němž Anastasia ráda sedává a ostatním ukazuje svého potomka," uvedl chovatel Jan Ťoupal. "Ten už je velmi zvídavý a pohledem zkoumá okolí z bezpečí její náruče, zatímco si jej prohlíží a očuchávají jeho starší sourozenci. Především jeho starší sestra Mimo, která se jej mnohdy i letmo dotkne," dodal.

Mládě se narodilo minulý týden devítileté samici Anastasii, otcem je o půl roku starší samec Malik. Týdenní mládě má zatím růžovou kůži a jednobarevné zbarvení, pro dospělé jedince je typická tmavá kůže, olivová srst, bílý plnovous a oranžová čelenka. Podle chovatelů by se zcela ‚vybarvit‘ mělo zhruba za tři roky.

Kočkodani Brazzovi jsou jedinými zástupci svého rodu a často tvoří monogamní páry. V pražské zoo má tak tento pár už potomky, a to tříletou samici Mimo a dvouletého samce Malanga.

"Kočkodan Brazzův je prozatím považován za poměrně hojného, ale podobně jako jeho spolubydlící štětkoun africký bývá častou kořistí pytláků. V některých oblastech je také pronásledován zemědělci, protože jim poškozuje úrodu," sdělil kurátor primátů Jan Mengr. "V přední řadě však tyto stromové opice ohrožuje úbytek prostředí v důsledku rozšiřování lidského osídlení ve střední Africe," dodal.

Lidé mohou kočkodany a štětkouny, se kterými sdílí expozici, vidět okolo 14:00, kdy dostávají krmení v podobě zeleniny, semínek a ořechů či sarančat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist