V pražské zoo se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného
"Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy, v přírodě se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Jáva. V lidské péči je chován jenom nepočetně, v Evropě ho má pouze devět zoo chovaného v celkovém počtu přibližně 50 jedinců," řekl dnes ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Zahrada uvedla, že mládě přivedla na svět po sedmiměsíční březosti samice Alang Alang, která se o něj vzorně stará, přičemž na rodinu dohlíží samec Flip. Pražská skupina gibonů stříbrných se tak nyní rozrostla na čtyři členy. "Stejně jako jiné druhy gibonů žije i tento monogamním způsobem života. Tvoří malé rodinné skupiny, a proto s rodiči žije i starší sourozenec mláděte Abu-abu, který se narodil v roce 2018," sdělila zoo.
Šestnáctiletá samice Alang Alang a stejně starý samec Flip přišli do Zoo Praha v roce 2014. O rok později se jim narodilo vůbec první mládě gibona stříbrného v českých a slovenských zoologických zahradách vůbec. Nyní šestiletý samec Silver Arrow odešel letos do zoologické zahrady v německém Halle jako tamní budoucí chovný samec. V sobotu narozené mládě je tak již třetím společným potomkem pražského chovného páru.
"Mláděti se daří dobře, samice Alang Alang je již zkušená matka a vzorně o něj pečuje. Ihned po porodu jej očistila, chová jej u sebe na břiše a kojí ho. Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu není výrazný pohlavní dimorfismus, budeme znát pohlaví až za několik let, poté co dospěje," uvedl vrchní chovatel primátů pražské zoo Martin Vojáček.
reklama

Řada zvířat ve zlínské zoo si užívá sníh, jiná se hřejí u infrazářičů
Ostravská zoo přišla o nejstarší samici plameňáka, žila tam od roku 1979
Plzeňská zoo postaví ke svému 100. výročí skleník s pralesem a želvami obrovskými