https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-zije-11-pekariu-wagnerovych-v-zahrade-se-narodila-dve-mladata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo žije 11 pekariů Wagnerových, v zahradě se narodila dvě mláďata

11.7.2021 00:32 | PRAHA (ČTK)
Záchranu pekariů podporuje zoologická zahrada hlavního města i v místě jejich přirozeného výskytu v oblasti Gran Chaca na hranicích Argentiny, Paraguaye, Bolívie a Brazílie.
Záchranu pekariů podporuje zoologická zahrada hlavního města i v místě jejich přirozeného výskytu v oblasti Gran Chaca na hranicích Argentiny, Paraguaye, Bolívie a Brazílie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Barbora Dobiášová / Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata pekariů Wagnerových. Předtím se v trojské zoo narodilo osm těchto sudokopytníků, k jejichž příbuzným patří divoká prasata. Ve volné přírodě ohrožená zvířata chová zoo od roku 2016. Poprvé se je v Praze podařilo rozmnožit o tři roky později, čímž se Zoo Praha stala třetí evropskou zoo, která se tímto úspěchem mohla chlubit, oznámila mluvčí zoologické zahrady v Praze Lucie Dosedělová.
 

"Mláďata jsou v pořádku a dobře prospívají. Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu, když doprovázejí matku, nebo při odpočinku, kdy leží celá skupina doslova na hromadě, vzájemně se zahřívají a chrání," uvedl vrchní chovatel kopytníků v zoologické zahradě hlavního města Jan Marek. Dodal, že pekari je zvíře, které vykazuje velmi sociální a rodinné chování ve skupině. O mláďata narozená v zoo se tak podle chovatele nyní starají všichni dospělci ve stádu.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (International Union for Conservation of Nature – IUCN) řadí pekariho Wagnerova mezi ohrožené druhy zvířat. V Evropě pekariho Wagnerova momentálně podle mluvčí Dosedělové chová devět institucí, v nichž se starají celkem o asi šedesát těchto zvířat. Pražská zoologická zahrada je domovem 11 z nich.

Ve volné přírodě obývá pekari Wagnerův, který je největším z druhů pekariů, jihoamerické tropické lesy a křovinaté oblasti. Tento býložravý savec měří v kohoutku okolo 60 centimetrů a váží zhruba 30 až 40 kilogramů. Počet těchto zvířat se v jejich přirozeném prostředí trvale snižuje. Důvodem je zejména odlesňování, kdy se zvířaty obývané oblasti přeměňují na ranče. Podle Dosedělové se počet pekariů žijících v přírodě v současnosti odhaduje na maximálně několik tisíc jedinců. Mluvčí dodala, že zvíře bylo do roku 1971 považováno za vyhynulé. Poté však byla objevená populace pekariů na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye.

Záchranu pekariů podporuje zoologická zahrada hlavního města i v místě jejich přirozeného výskytu v oblasti Gran Chaca na hranicích Argentiny, Paraguaye, Bolívie a Brazílie. Zahrada posílá peníze rovněž na ochranu gaviála indického v Indii, supa mrchožravého na Balkáně či zpěvných ptáků na Jávě. Jedním z nejznámějších projektů zoo na ochranu ohrožených zvířat v divoké přírodě je projekt návratu koní Převalského do mongolské přírody, kdy pražská zoo do Asie odeslala přes tři desítky koní.

Zoo v pražské Troji patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Kvůli pandemii covidu-19 však zaznamenala úbytek návštěvníků. Loni do zahrady zavítalo 851 623 lidí, tedy o téměř 605 000 méně než v roce 2019. Zoo byla v důsledku protiepidemických opatření 114 dnů uzavřená pro veřejnost a v mnohé další dny roku byl provoz omezený.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist