https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoologicke-zahrade-se-narodilo-gorili-mlade-samici-duni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoologické zahradě se narodilo gorilí mládě samici Duni

3.1.2024 16:32 | PRAHA (ČTK)
Narozením mláděte pokračuje příběh slavné Moji.
Narozením mláděte pokračuje příběh slavné Moji.
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se v úterý večer narodilo mládě gorily nížinné, matkou je samice Duni. Pohlaví mláděte zatím není známé, informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Mládě je podle chovatelů v pořádku.
 

Mládě podle chovatelů už v noci začalo sát mateřské mléko. Matkou je desetiletá samice Duni, která je dcerou slavné Moji, první gorily narozené v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu.

"Radujeme se z prvního gorilího mláděte narozeného v pavilonu Rezervace Dja," uvedl Bobek. "A naše radost je o to větší, že jím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu jsme ale do Prahy získali Mojinu dceru Duni a můžeme gorily rozmnožovat," dodal.

Rezervace Dja bude pro veřejnost nyní uzavřená. Opět otevřena by měla být od čtvrtka 4. ledna. Před expozicí goril bude přísně zakázáno používání fotoaparátů a kamer. Jejich objektivy totiž otce Kisuma mohou vyprovokovat k agresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko, uvedla zoo.

Podle kurátora savců Pavla Brandla byl porod rychlý, a přestože šlo o první Dunino mládě, byl bez jakýchkoliv potíží. "První kontrakce jsme pozorovali zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě," uvedl Brandl. "Ostatní členové skupiny si Duni během porodu a po něm příliš nevšímali, jediný, kdo příchod nového mláděte zvídavě pozoroval, byl sedmiletý sameček Ajabu - až doposud poslední gorilí mládě narozené v Zoo Praha," dodal.

Zoo Praha očekává další gorilí mládě, které čeká Dunina babička, třicetiletá Kijivu. Otcem je taktéž samec Kisumu. Mělo by se narodit přibližně za čtvrt roku.

Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem zoo v Troji. Prostory kromě goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist