https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoologicke-zahrade-se-po-peti-letech-narodila-stenata-psu-pralesnich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoologické zahradě se po pěti letech narodila štěňata psů pralesních

24.6.2023 00:35 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se po pěti letech narodila štěňata psů pralesních. Dvojice mláďat přišla na svět v sobotu 8. dubna, dosud je ale návštěvníci nemohli vidět, protože psi pralesní jsou při odchovu mláďat velmi citliví na jakékoliv vyrušení. Nově je lidé mohou pozorovat ve venkovním výběhu areálu malých amerických šelem nedaleko expozice ledních medvědů, sdělili zástupci zoo.
 

Mláďata jsou z prvního vrhu nově sestaveného páru těchto obtížně chovatelných divokých psů. Tvoří ho dvouletá fena, která přišla do Prahy loni v listopadu z Francie, a pětiletý pes, jehož otec přišel do pražské zoo z Japonska. Pohlaví štěňat zoo zatím nezná, protože důkladná veterinární prohlídka je teprve čeká, uvedla vrchní chovatelka malých savců Denisa Zběhlíková.

Pes pralesní je středně velkou psovitou šelmou, která se vyskytuje na území Střední a Jižní Ameriky od Panamy po Paraguay. Jejich smečka dovede navzdory svému malému vzrůstu skolit i tapíra, většinu jídelníčku ale tvoří pásovci či aguti. Psy pralesní v současné době ohrožuje rozšiřování zemědělské půdy, méně kořisti v důsledku nelegálního lovu a zvýšené riziko nákazy smrtelnými chorobami od domácích psů. Z těchto důvodů je druh zařazen na Červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) do kategorie téměř ohrožený.

V zoologických zahradách jsou tyto šelmy chovány vzácně. V Praze začal chov psů pralesních na konci 80. let 20. století a dosud se narodilo přes 100 mláďat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist