https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoologicke-zahrade-zacala-vystava-pralesnicek-potrva-do-poloviny-zari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoologické zahradě začala výstava pralesniček, potrvá do poloviny září

6.7.2024 19:24 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | dMz / pixabay.com
Pralesničku strašnou, pralesničku tajemnou nebo například pralesničku batikovou si mohou návštěvníci ode dneška prohlédnout v pražské zoologické zahradě. Výstava asi 30 druhů pralesniček neboli šípových žab, z nichž některé jsou prudce jedovaté a jejichž jed používají na hroty svých šípů nebo šipek indiáni, potrvá v galerii Gočárovy domy do poloviny září. Jde o zhruba jeden až pět centimetrů velké žáby s výrazným zbarvením.
 
Návštěvníci na výstavě najdou žáby, které žijí vyloženě na zemi i například žáby, které žijí v korunách stromů. Zajímavostí je podle jednoho z autorů výstavy Martina Dvořáka pralesnička tajemná, která pochází z horského hřbetu v Peru. "Nežije úplně v pralese, jako ostatní pralesničky, ale žije vlastně na skalách ve velkých broméliích, které se plní vodou a v těch vychovávají svoje pulce,“ řekl.

Šípové žáby žijí ve Střední a Jižní Americe. Svou barvou se podle Dvořáka snaží žáby varovat případného predátora před svojí jedovatostí. Na výstavě lidé uvidí i žáby stejného druhu, které se výrazně liší svým zbarvením podle lokality, v níž žijí. "Dokonce u některých známe červený, modrý a žlutý morf od jednoho druhu,“ řekl Dvořák.

Jedna pralesnička strašná dokáže podle něj zabít svým jedem až 10 000 myší nebo například dva slony. "Ty žáby jsou jedovaté opravdu hodně, některé z nich se nedají vzít ani do holé ruky," řekl Dvořák. Vylučují především na zádech. Jed pralesniček v přírodě vzniká z jejich potravy, řekl Dvořák. V zajetí tak svou jedovatost ztrácí, uvedl.

Výstava šípové žáby se podle mluvčího pražské zoologické zahrady Filipa Maška koná znovu po čtyřech letech. V létě se v galerii Gočárovy domy zoologická zahrada snaží lidem přiblížit běžně méně známá nebo oblíbená zvířata, jako jsou například sklípkani, štíři nebo žáby, uvedl.

Každou neděli od 13:00 se mohou návštěvníci zúčastnit komentovaných prohlídek s odborným chovatelem. Výstava je pro všechny návštěvníky Zoo Praha zdarma k platné vstupence do zoo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist