https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazskych-lesich-jsou-body-zachrany-diky-nim-lze-snaze-privolat-pomoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražských lesích jsou "body záchrany". Díky nim lze snáze přivolat pomoc

17.8.2017 12:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bod záchrany. V pražských lesích jich je 29.
Bod záchrany. V pražských lesích jich je 29.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Praha.eu
Na území hlavního města Prahy se nachází 2 900 ha lesů a luk v majetku hlavního města. Jedná se o více jak polovinu výměry všech pražských lesů. Všechny lesy ve vlastnictví Prahy plní zejména rekreační funkci a jejich návštěvnost se běžně počítá v řádech mnoha tisíc Pražanů denně. Slabým místem lesů je, že v případě nouze může být vcelku oříšek správně nanavigovat záchrannou službu, policii či hasiče. Pomoci by s tím měl nově vyznačený systém tzv. bodů záchrany. Informoval o tom pražský magistrát.
 

V praxi tento stav popisuje Roman Hlinovský, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Operátoři tísňových linek téměř každý den narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde se nacházejí. Důvodem bývá stres a neznalost prostředí. Operační středisko pražských hasičů má ve svých mapových podkladech řadu vrstev s informacemi a jednou z nich jsou i body záchrany. Po přečtení kódu na cedulce jste okamžitě a přesně lokalizováni.“

Není po ruce žádný bod záchrany? Stačí, že je po ruce jakákoliv lampa veřejného osvětlení. Každá má svůj štítek s číslem. Slouží podobně jako bod záchrany.
Není po ruce žádný bod záchrany? Stačí, že je po ruce jakákoliv lampa veřejného osvětlení. Každá má svůj štítek s číslem. Slouží podobně jako bod záchrany.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Praha.eu

Co jsou body záchrany? „Jedná se o přesně identifikované body, které jsou označeny jedinečným kódem s kombinací dvou písmen a třech číslic," vysvětluje Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro bezpečnost a kriminalitu. Pod takto složeným kódem je bod zařazen do jednotné databáze všech složek záchranného systému. Uvedení kódu při telefonátu na tísňovou linku umožní policii, hasičům či zdravotnické záchranné službě rychlejší zásah a poskytnutí pomoci. "Tím je výrazně usnadněna lokalizace volajícího v situacích, které ohrožují život, zdraví, majetek či životní prostředí a vyžadují rychlý zásah,“ říká Hadrava.

„V Praze je velké množství zahrad, sadů lesů a parků, kde právě navigace byla největším problémem. Rozhodli jsme se rozmístit 29 bodů záchrany. Podle nich člověk v krizové situaci naprosto přesně identifikuje místo, kde se právě nachází, záchranným složkám to ulehčí práci a někomu tím třeba i zachrání život,“ řekla k systému pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Instalaci bodů záchrany zajistila Lesy hl. m. Prahy, které zároveň zajistí i jejich stabilní přístupnost pro záchranáře. Lesníci vyznačili v pražských lesích tabulkami na 29 bodů záchrany, které jsou umístěny především na turisticky frekventovaných místech, jako jsou dětská hřiště, pikniková místa či naučné stezky, jsou vzdálena od běžných komunikací a přitom jsou dostupná pro zásahovou techniku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist