V pražských lesích jsou "body záchrany". Díky nim lze snáze přivolat pomoc
V praxi tento stav popisuje Roman Hlinovský, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. „Operátoři tísňových linek téměř každý den narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde se nacházejí. Důvodem bývá stres a neznalost prostředí. Operační středisko pražských hasičů má ve svých mapových podkladech řadu vrstev s informacemi a jednou z nich jsou i body záchrany. Po přečtení kódu na cedulce jste okamžitě a přesně lokalizováni.“
Co jsou body záchrany? „Jedná se o přesně identifikované body, které jsou označeny jedinečným kódem s kombinací dvou písmen a třech číslic," vysvětluje Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro bezpečnost a kriminalitu. Pod takto složeným kódem je bod zařazen do jednotné databáze všech složek záchranného systému. Uvedení kódu při telefonátu na tísňovou linku umožní policii, hasičům či zdravotnické záchranné službě rychlejší zásah a poskytnutí pomoci. "Tím je výrazně usnadněna lokalizace volajícího v situacích, které ohrožují život, zdraví, majetek či životní prostředí a vyžadují rychlý zásah,“ říká Hadrava.
„V Praze je velké množství zahrad, sadů lesů a parků, kde právě navigace byla největším problémem. Rozhodli jsme se rozmístit 29 bodů záchrany. Podle nich člověk v krizové situaci naprosto přesně identifikuje místo, kde se právě nachází, záchranným složkám to ulehčí práci a někomu tím třeba i zachrání život,“ řekla k systému pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Instalaci bodů záchrany zajistila Lesy hl. m. Prahy, které zároveň zajistí i jejich stabilní přístupnost pro záchranáře. Lesníci vyznačili v pražských lesích tabulkami na 29 bodů záchrany, které jsou umístěny především na turisticky frekventovaných místech, jako jsou dětská hřiště, pikniková místa či naučné stezky, jsou vzdálena od běžných komunikací a přitom jsou dostupná pro zásahovou techniku.
reklama