https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pribrami-na-jare-zacne-rekonstrukce-cekalikovskeho-rybnika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Příbrami na jaře začne rekonstrukce Čekalíkovského rybníka

6.1.2021 18:06 | PŘÍBRAM (ČTK)
V Příbrami na jaře začne rekonstrukce Čekalíkovského rybníka. Město na akci získalo dotaci 1,4 milionu korun z Operačního programu Životní prostředí. Poté se bude pokračovat úpravami okolí rybníka. Celý projekt by měl stát kolem 30 milionů korun, informovala dnes ČTK mluvčí radnice Eva Švehlová.
 

Obnova území kolem Čekalíkovského rybníka je rozdělena do dvou částí. První zahrnuje rekonstrukci rybníka a druhá rozsáhlé úpravy okolí. "Přípravné práce začaly úpravou prostoru po vystěhované zahrádkářské kolonii a částečným průřezem dřevin. Na jaře letošního roku se začne pracovat na samotném rybníku, jeho odbahnění, úpravě hráze a výpustného zařízení," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

V další fázi má vzniknout stezka rákosím a molo. Plánovány jsou parkové úpravy, výsadba zeleně a výstavba altánu. Radnice také počítá s osazením laviček a herních a cvičebních prvků. Součástí nového parku bude i odkaz na historii italských uprchlíků z horských oblastí Valle di Ledro, kteří se dostali i do Příbrami.

Obyvatelé údolí Valle di Ledro, které tehdy patřilo Rakousku-Uhersku, museli na příkaz úřadů v květnu 1915 opustit své domovy, protože se k nim blížila válečná fronta. Předpokládalo se, že budou zpět za pár dní, do rozstřílených a vybrakovaných domů se však mohli vrátit až za čtyři roky. Přes 10.000 evakuovaných Italů našlo dočasně svůj domov v Čechách.

Podle Konvalinky má park fungovat jako jeden z prvků na cestě ze Svaté Hory k sídlišti a na Březové Hory. Město proto nainstaluje zpomalovací práh v Milínské ulici pro bezpečný přechod chodců. "Zároveň budou vybudována nová parkovací místa pro návštěvníky parku i obyvatele přilehlé oblasti," dodal starosta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist