https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pribyslavi-museli-stromolezci-pri-kaceni-stolete-lipy-u-zamku-pouzit-jerab
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Přibyslavi museli stromolezci při kácení stoleté lípy u zámku použít jeřáb

13.1.2022 13:43 | PŘIBYSLAV (ČTK)
Na základě dendrologického průzkumu byly v parku pokácené téměř čtyři desítky stromů.
Na základě dendrologického průzkumu byly v parku pokácené téměř čtyři desítky stromů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Při kácení stoleté lípy u zámku dnes museli stromolezci kvůli obtížnému přístupu použít jeřáb. Asi třicetimetrový strom rostl na skalnatém svahu blízko zdi. V kmeni lípy byla dutina, svezl se po ní také blesk, měla proschlé větve. ČTK to řekl Jakub Ondráček z firmy, která od loňského podzimu pro město obnovuje celý téměř dvouhektarový park s jezdeckou sochou Jana Žižky.
 

Nemocné stromy odstraňovali pracovníci z parku od listopadu. Jeřáb potřebovali jen při dnešním kácení lípy. "Z toho důvodu, že je za budovou, z druhé strany je prudký svah, a také aby se nezničil zbytek dřevin, které jsou ještě perspektivní," řekl Ondráček. Stromolezec v koruně lípy postupně odřezával větve, které jeřáb přenášel na parkoviště u zámku, pak došlo na kmen.

Snadné nebylo ani kácení souší na skále pod zámkem, kam se pracovníci museli spouštět po lanech. Lípa šla podle Ondráčka dnes v parku k zemi jako poslední. "Pak už budeme dělat ořezy, bezpečnostní a zdravotní, na ostatních stromech, co tu zůstávají. A v březnu budeme vysazovat nové stromy," řekl.

Na základě dendrologického průzkumu byly v parku pokácené téměř čtyři desítky stromů, které byly podle odborné firmy v havarijním stavu, dožívaly a byly napadené chorobami. Na jaře pracovníci u zámku vysázejí přes 60 nových převážně listnatých stromů, například javory, magnolie a hlohy, téměř 1400 keřů a stovky trvalek a cibulovin. Obnoví také mobiliář a síť cest, které budou mlatové. Práce mají být hotové do konce letošního června.

Zakázku získala brněnská firma Jana Servuse. Na akci za 2,9 milionu korun dostalo město evropskou dotaci.

Žižkova socha v parku je od Bohumila Kafky. Vznikla jako zkušební odlitek pro Žižkův pomník v Praze na Vítkově, blízko přibyslavského zámku stojí od roku 1957. Husitský vojevůdce u Přibyslavi v říjnu 1424 zemřel. Chodník k soše byl vytvořený před návštěvou prezidenta Václava Havla v roce 1994.

Vedení města už podle starosty Martina Kamaráda (ODS) začíná uvažovat o tom, jakou podobu bude mít za dva roky připomínka 600 let od úmrtí Jana Žižky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist