https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pripadu-obchodu-s-nosorozcimi-rohy-rozhodne-soud-v-prosinci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V případu obchodů s nosorožčími rohy rozhodne soud v prosinci

16.11.2022 01:12 | PRAHA (ČTK)
Organizátoři trestné činnosti podle obžaloby sháněli v letech 2011 až 2013 lovce, kteří jezdili střílet nosorožce tuponosého jižního do Jihoafrické republiky. Platili jim údajně pobyt i další náklady a také sehnali povolení k vývozu trofeje do Česka.
Organizátoři trestné činnosti podle obžaloby sháněli v letech 2011 až 2013 lovce, kteří jezdili střílet nosorožce tuponosého jižního do Jihoafrické republiky. Platili jim údajně pobyt i další náklady a také sehnali povolení k vývozu trofeje do Česka.
Rozhodnutí v případu skupiny lidí, kteří se podle obžaloby podíleli na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy, vynese odvolací pražský městský soud v prosinci. Proti rozsudku, který skupině uložil podmíněné a některým i peněžité tresty, se odvolali všichni obžalovaní. Odvolání podala i státní zástupkyně, ta však nesouhlasila pouze s tím, že v nepravomocném rozsudku nebylo uloženo zabrání nebo propadnutí nosorožčích rohů a předmětů z rohoviny.
 
Organizátoři trestné činnosti podle obžaloby sháněli v letech 2011 až 2013 lovce, kteří jezdili střílet nosorožce tuponosého jižního do Jihoafrické republiky. Platili jim údajně pobyt i další náklady a také sehnali povolení k vývozu trofeje do Česka. Obžaloba tvrdí, že pak od lovců rohy získali za sto amerických dolarů (nyní asi 2340 korun) a následně je mnohem dráž prodali nebo se je pokusili prodat vietnamské komunitě, která věří, že prášek z rohů léčí rakovinu.

Mezi obžalovanými jsou jak údajní organizátoři, tak samotní lovci. Skupina podle tvrzení obžaloby obchodovala s 24 rohy v celkové hodnotě téměř 96 milionů korun.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. V minulosti u soudu tvrdili, že neměli tušení, že by dělali něco nelegálního. Shodně také popřeli, že by za lov dostali zaplaceno. Podle některých zněla dohoda tak, že když se následně vzdají trofeje, nebudou muset platit náklady na cestu a lov. Vývoz trofejí z JAR trestný není, trestný je však následný obchod s nosorožčími rohy.

Obhájci obžalovaných v odvolání žádali, aby jejich klienti byli zproštěni, nebo aby odvolací senát vrátil případ Obvodnímu soudu pro Prahu 6 k novému projednání. Upozorňovali například na chyby, které podle nich trestní řízení provázely, nebo na to, že jsou obžalovaní souzeni podle evropského práva za skutky, které údajně spáchali v Africe. Důkazy podle nich také neodpovídají jednání, které je v rozsudku popsáno.

Obvodní soud se případem zabýval třikrát. Původně 15 ze 16 obžalovaných zprostil obžaloby. Odsoudil pouze jednoho muže, kterému uložil dvouletou podmínku. Rozsudek ale tehdy zrušil odvolací soud, když obvodnímu soudu vyčetl, že důkazy nezhodnotil ve vzájemných souvislostech a nevypořádal se s rozpory.

Soudkyně následně předloni v listopadu nepravomocně uložila všem obžalovaným podmíněné tresty od jednoho do dvou let. Nižšími podmínkami potrestala lovce, vyššími pak lidi, kteří lov podle obžaloby organizovali. Případ jednoho z obžalovaných byl vyčleněn k samostatnému projednání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist