https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pruhonickem-parku-zacina-na-velky-patek-hlavni-navstevnicka-sezona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezona

29.3.2024 00:07 | PRŮHONICE (ČTK)
Průhonický park u zámku Průhonice ve stejnojmenné obci v okresu Praha-západ je jeden z nejvýznamnějších zámeckých parků v Česku. Od roku 2010 je národní kulturní památkou. Park a jeho sbírky rostlin byly ve stejném roce zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Osou parku je říčka Botič se třemi většími rybníky, skalnatými partiemi, alpinem a loukami v nivě potoka.
Průhonický park u zámku Průhonice ve stejnojmenné obci v okresu Praha-západ je jeden z nejvýznamnějších zámeckých parků v Česku. Od roku 2010 je národní kulturní památkou. Park a jeho sbírky rostlin byly ve stejném roce zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Osou parku je říčka Botič se třemi většími rybníky, skalnatými partiemi, alpinem a loukami v nivě potoka.
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
V Průhonickém parku začíná na Velký pátek hlavní návštěvnická sezona. Pro veřejnost se poprvé otevřou zrenovované drobné stavby v parku s novými expozicemi – Rybárna, Česká chaloupka a Wachhaus. Návštěvníky přivítají tisíce jarních cibulovin, on-line mapa i pohádková trasa, připraveno bude i představení pro děti a rodinná hra, informovala Mirka Dvořáková z Botanického ústavu.
 

Od března po celé ploše parku postupně vykvétají nové výsadby statisíců jarních cibulovin. Šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty, řebčíky a ladoňky zpříjemní návštěvníkům procházky probouzející se jarní přírodou. "Rozsáhlou výsadbou jarních rostlin chceme rozšířit hlavní návštěvnickou sezonu o brzké jarní období. Tato doba je jedinečná pro pozorování probouzející se přírody. Návštěvníci mohou objevovat květy v různých koutech parku od Velkého nádvoří až po nejzazší místa pod hrází Bořína," uvedl vedoucí Správy Průhonického parku Jiří Šmída.

Dvě nové expozice vznikly prostorách Rybárny. Dřevěná část se věnuje vodnímu prostředí v parku a ekosystémům tekoucích a stojatých vod. Zděná část přibližuje krajinářské principy zakladatele parku, díky nimž se stal park místem zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO.

Pohádkám, které se v parku natáčely, je věnována expozice uvnitř České chaloupky. Návštěvníci si zde mohou zahrát pohádkový kvíz nebo objevit, co se skrývá v kouzelné truhle. V odlehlejší části parku u rybníka Bořín se nachází strážní domek Wachhaus.

Pro lepší orientaci v parku a jako kapesní průvodce po jeho zajímavostech vznikla nová interaktivní mapa. Kromě dosavadních vyhlídkových okruhů návštěvníkům nabízí sezonní a tematické trasy, rozšířené informace o významných dřevinách, zajímavých objektech, jednotlivých partiích a podobně. Mapa je k dispozici na webu pruhonickypark.cz a v aplikaci Smartguide.

Vstupenky do parku lze zakoupit v pokladnách u hlavního vchodu a vstupu Hájovna, on-line nebo v automatu u hlavního vchodu. Dospělí platí 100 korun, děti, senioři a handicapovaní 60 Kč a rodinné vstupné vyjde na 250 Kč. Za psa se platí 50 korun.

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885. Budoval jej prakticky až do své smrti v roce 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu. Park zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě, od roku 2010 je součástí památkové rezervace s ochranou UNESCO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist