https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prumyslovem-arealu-v-olomouci-uniklo-do-kanalizace-150-litru-kyseliny-dusicne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V průmyslovém areálu v Olomouci uniklo v pátek do kanalizace 150 litrů kyseliny dusičné

21.10.2023 18:28 | OLOMOUC (ČTK)
V areálu zasahovali hasiči, kteří pomocí pytlů s pískem poskládaných u výpusti zabránili tomu, aby se nebezpečná chemikálie dostala kanalizací do nedaleké řeky Bystřice. Ilustrační foto
V areálu zasahovali hasiči, kteří pomocí pytlů s pískem poskládaných u výpusti zabránili tomu, aby se nebezpečná chemikálie dostala kanalizací do nedaleké řeky Bystřice. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V průmyslovém areálu v Olomouci-Chválkovicích v pátek kolem poledne uniklo do kanalizace zhruba 150 litrů koncentrované kyseliny dusičné. V areálu zasahovali hasiči, kteří pomocí pytlů s pískem poskládaných u výpusti zabránili tomu, aby se nebezpečná chemikálie dostala kanalizací do nedaleké řeky Bystřice. Kyselinu postupně zneutralizovali. Zásah byl ukončen krátce před 14:00. "Nedošlo k ohrožení životního prostředí," řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Okolnostmi úniku se bude zabývat Česká inspekce životního prostředí, žádné ryby v Bystřici podle ní neuhynuly.
 

Koncentrovaná kyselina dusičná se v průmyslovém areálu v okrajové části Olomouce rozlila z převrženého barelu. "Asi 150 litrů chemikálie se dostalo do kanalizačního řadu, který ústí do řeky Bystřice," uvedla Balážová. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů s chemickou výbavou. K neutralizaci vylité kyseliny dusičné hasiči použili velké množství vody a sody. Zároveň odebírali vzorky a měřili jejich kyselost. Postup konzultovali s orgány ochrany životního prostředí i Povodím Moravy.

ČiŽP odpoledne na síti X uvedla, že díky včasnému zásahu hasičů a neutralizaci kyseliny v řece Bystřici žádné ryby neuhynuly. Inspektoři byli na místě, zkontrolovali vodní tok a odebrali vzorky. "Okolnostmi úniku kyseliny dusičné do kanalizace v olomouckém průmyslovém areálu se budeme zabývat," dodala inspekce.

Kyselina dusičná je nebezpečná oxidující žíravina. Poškozuje pokožku a sliznice, nebezpečné jsou i její výpary.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist