https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prvnim-mesici-od-spusteni-nove-destovky-lide-pozadali-o-35-mil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V prvním měsíci od spuštění nové Dešťovky lidé požádali o 35 milionů

3.11.2018 00:18 | PRAHA (ČTK)
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady

Pouze pro stávající rodinné a bytové domy v územích zasažených nedostatkem vody (náhradní zásobování vodou nebo vyhlášky o omezení spotřeby vody).

Dotace až 55 000 Kč (max. 50%):
– 20 000 Kč na pořízení a instalaci systému;
– 3 500 Kč / m3 vypočítaného objemu nádrže (min. 2 m3).
Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady

Pouze pro stávající rodinné a bytové domy v územích zasažených nedostatkem vody (náhradní zásobování vodou nebo vyhlášky o omezení spotřeby vody).

Dotace až 55 000 Kč (max. 50%):
– 20 000 Kč na pořízení a instalaci systému;
– 3 500 Kč / m3 vypočítaného objemu nádrže (min. 2 m3).
Zdroj | SFŽP
Za první měsíc od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí 805 žádostí v objemu 34,8 milionu korun. Informoval o tom Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Další stovky žádostí jsou v systému rozpracovány, nejvíce jich přichází ze Středočeského a z Jihomoravského kraje. Ministerstvo do programu přidalo 100 milionů korun.
 

Od 1. října mohli o peníze na využívání dešťové vody v programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy, pokud doloží trvalý pobyt v těchto objektech.

Největší zájem je podle informací MŽP o nejjednodušší systém na zachytávání srážkové vody pro zálivku zahrady, jenž se s novou Dešťovkou rozšířil na domácnosti v celé zemi, nikoli pouze na ty v úředně stanovených oblastech, které trpí suchem. Tyto žádosti tvoří zhruba polovinu. Lidé mohou na zachytávání vody pro zalévání získat až 55.000 korun.

Program dále přispívá na další dva systémy zaměřené na splachování srážkovou vodou či recyklaci odpadní vody z domácnosti. Lidé mohou získat až 105.000 korun.

Dotaci je možné nově uplatnit nejen na pořízení nových nádrží, ale i na úpravu například nepoužívané jímky, do níž lze srážkovou vodu zachytávat. Žadatelé, kteří chtějí systémy na záchyt vody instalovat do novostavby, budou mít nově na realizaci projektu dva roky. Žádost o dotaci s potřebnými dokumenty mohou podávat pouze elektronicky přes informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky.

Program Dešťovka byl vyhlášen poprvé loni v dubnu. V prvním kole rozdělovalo ministerstvo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist