https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ptacim-parku-u-josefova-roste-vodni-ptacnik-pro-mokradni-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ptačím parku u Josefova roste vodní ptačník pro mokřadní ptáky

29.8.2017 01:40 | JOSEFOV (ČTK)
Česká společnost ornitologická (ČSO) začala v minulých dnech v ptačím parku Josefovské louky u Josefova na Náchodsku budovat soustavu mělkých tůní a prohlubní zvanou ptačník. / Na obrázku je ornitologický park Josefovské louky, v pozadí je vidět věž josefovského kostela.
Česká společnost ornitologická (ČSO) začala v minulých dnech v ptačím parku Josefovské louky u Josefova na Náchodsku budovat soustavu mělkých tůní a prohlubní zvanou ptačník. / Na obrázku je ornitologický park Josefovské louky, v pozadí je vidět věž josefovského kostela.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Česká společnost ornitologická (ČSO) začala v minulých dnech v ptačím parku Josefovské louky u Josefova na Náchodsku budovat soustavu mělkých tůní a prohlubní zvanou ptačník. Dílo Slavíkovský ptačník o vodní ploše asi 1,5 hektaru by mělo vytvořit vhodné prostředí pro ohrožené mokřadní ptáky. Hotovo by mohlo být do konce letošního roku. Řekl to správce parku Břeněk Michálek.
 

Ptačník by měl prospět hlavně bahňákům a lučním druhům kachen. "Najdou zde místo vhodné k odpočinku, sběru potravy i hnízdění. Tůňky poskytnou útočiště také ohroženým obojživelníkům a bezobratlým a potěší i milovníky ptáků, kteří budou moci pozorovat vzácné ptačí druhy přilákané trvalou vodní plochou," uvedl Michálek.

Motivací k vybudování ptačníku byl podle něj strmý úbytek mokřadních ptáků. Dílo bude tvořit soustava čtyř tůní a dvou prohlubní s ostrůvkem a poloostrovem v nivě řeky Metuje. Hladina vody v nich bude kolísat. Ornitologové předpokládají, že na jaře bude ptačník plný vody, ve zbývajícím období bude jeho hladina proměnlivá. Náklady na vybudování ptačníku jsou necelé dva miliony korun, většina je hrazena z evropské dotace.

"Díky stupňovitým břehům ptačníku budou mít ptáci i v sušším období k dispozici mělkou vodu s bahnitým dnem, a to by mohlo přilákat nové druhy bahňáků, které zde zatím nehnízdí, například kriticky ohroženého vodouše rudonohého," řekl Michálek. Již nyní na podmáčených loukách ptačího parku hnízdí například čejka chocholatá nebo bekasina otavní a zřejmě i silně ohrožený chřástal kropenatý.

Ornitologové počítají s tím, že poblíž vodní plochy vybudují v budoucnu ornitologickou pozorovatelnu a rozšíří tak možnosti přírodovědného vzdělávání v ptačím parku. Zatím bylo na území ptačího parku pozorováno přes 160 druhů ptáků.

Ptačí park Josefovské louky o rozloze 76 hektarů vzniká od roku 2008. Jeho hlavním cílem je umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území veřejnosti. Jeho páteří je 100 let starý závlahový systém, který Česká společnost ornitologická opravila, a který nyní umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. ČSO se dosud díky penězům od dárců podařilo vykoupit přes třetinu pozemků v lokalitě parku, na zbytku luk hospodaří různí vlastníci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist