https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rakousku-prijali-opatreni-kvuli-vyskytu-praseciho-moru-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Rakousku přijali opatření kvůli výskytu prasečího moru v ČR

29.6.2017 07:00 (ČTK)
Venkovní chov prasat je s okamžitou platností omezen v hlavním městě a šesti okresech Dolního Rakouska, které leží poblíž hranic s Českem a Slovenskem. Cílem opatření je podle rakouských veterinářů zabránit jakémukoli kontaktu domácích prasat s divokými. / ilustrační foto
Venkovní chov prasat je s okamžitou platností omezen v hlavním městě a šesti okresech Dolního Rakouska, které leží poblíž hranic s Českem a Slovenskem. Cílem opatření je podle rakouských veterinářů zabránit jakémukoli kontaktu domácích prasat s divokými. / ilustrační foto
Kvůli výskytu afrického moru prasat (ASP) na Zlínsku přijali veterináři ve východním Rakousku opatření, která by měla zabránit rozšíření této nakažlivé nemoci z Česka. V několika příhraničních okresech a ve Vídni omezily úřady například venkovní chov prasat. Nákaza není nebezpečná pro lidi, informovala včera s odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví agentura APA.
 

Venkovní chov prasat je s okamžitou platností omezen v hlavním městě a šesti okresech Dolního Rakouska - Hollabrunn, Tulln, Korneuburg, Mistelbach a Bruck an der Leitha, které leží poblíž hranic s Českem a Slovenskem. Cílem opatření je podle rakouských veterinářů zabránit jakémukoli kontaktu domácích prasat s divokými. V chovech prasat od včerejška platí také přísnější hygienická opatření.

"Na základě aktuálního případu se dá předpokládat, že ASP je rozšířený v české populaci divokých prasat," uvedlo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Podle zástupce chovatelů Johanna Schlederera se veterinární opatření dotknou asi stovky chovů.

V České republice se africký mor prasat objevil poprvé. Zjištěn byl u dvou uhynulých divočáků nedaleko Zlína. Nakažlivá choroba, kterou přenášejí volně žijící zvířata, se do země dostala nejspíš od divokého prasete, které přešlo přes hranice. Z evropských zemí se ASP dosud vyskytoval v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist