https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rakovniku-bude-kvalitu-ovzdusi-hlidat-krajska-merici-stanice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Rakovníku bude kvalitu ovzduší hlídat krajská měřicí stanice

1.11.2022 00:36 | RAKOVNÍK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Rakovníku bude kvalitu ovzduší hlídat krajská měřicí stanice. Hejtmanství ji už v předchozích letech využilo ve čtyřech dalších městech. Místa pro měření kraj vybírá po konzultaci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) především s ohledem na oblasti s překročenými imisními limity. Rakovník si o umístění sám požádal. V oblasti je minimum stanic, které ovzduší monitorují. Uzavření smlouvy o výpůjčce pozemku schválila v září krajská rada.
 

Stanici pořídil kraj v roce 2017. Důvodem bylo, že v některých lokalitách v regionu se stav ovzduší neměřil a údaje byly nahrazovány jen modelovými daty. Hejtmanství získalo na nákup evropskou dotaci. Její podmínkou bylo, že bude stanice monitorovat kvalitu ovzduší v dané lokalitě minimálně jeden rok a naměřená data bude předávat do Informačního systému kvality ovzduší, který provozuje ČHMÚ.

"Jako první lokalita se zhoršenou kvalitou ovzduší, kde bylo měřící zařízení umístěno, bylo vybráno v roce 2019 město Čelákovice. V roce 2020 probíhalo měření v obci Úžice u Kralup nad Vltavou, v roce 2021 v Nymburce, v letošním roce v Pečkách," uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).

V Rakovníku bude stanice na městské budově u nádraží, ve které je odbor dopravy. Odebrané vzorky budou analyzovat akreditované laboratoře, zjistí například množství polétavého prachu a benzo(a)pyrenu v nich obsažené. Provoz stanice a analýzu zaplatí kraj, a to 270 000 korun ročně.

Středočeský kraj dotuje monitoring ovzduší také na stanicích Mladá Boleslav, Beroun, Kladno-Stehelčeves, Kladno-Vrapice a Kladno-Buštěhrad. Další sledování kvality ovzduší zajišťuje ministerstvo životního prostředí, potažmo ČHMÚ.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist