https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-reakci-na-tragickou-strelbu-v-praze-zrusili-v-jablonci-planovany-lov-divocaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V reakci na tragickou střelbu v Praze zrušili v Jablonci plánovaný lov divočáků

22.12.2023 18:45 | JABLONEC NAD NISOU (ČTK)
V Jablonci nad Nisou zrušili odlov přemnožených divokých prasat plánovaný na úterý 26. prosince. Radnice tak dnes rozhodla v reakci na události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde ve čtvrtek střelec zabil 14 lidí a dalších 25 zranil. Plánovaná naháňka se uskuteční až v lednu, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Krajčovičová. Jablonec se dlouhodobě potýká s přemnoženými divočáky, první naháňka se letos uskutečnila v listopadu a odlovit se podařilo devět zvířat.
 

Se stopami divokých prasat se potkávají obyvatelé hlavně v části Horní Proseče, kde jsou panelové domy jen pár metrů od lesa. Pozemky jsou tam rozryté, lidé se bojí venčit psy, děti se podle místních bojí jít ráno na autobus. "Mám ale informace i z dalších lokalit, je to Dolina, Bartlův vrch, Brandl, Žižkův Vrch, Dobrá Voda. Je to opravdu velký problém," řekl již dříve ČTK primátor Miloš Vele (ODS).

Druhé největší město v Libereckém kraji se s přemnoženou černou zvěří potýká od roku 2021, kdy Jablonec o prázdninách kvůli odlovu divočáků zavřel lesy v Srnčím dole. Loni radnice zakázala vstup do lesů v nočních hodinách od prosince a uskutečnily se dvě víkendové naháňky s úplnou uzavírkou na celé dny. "Stavíme domy čím dál blíž lesům, ta prasata si tam vlastně lidé natáhli sami. V okolí Horní Proseče docházelo k vysypávání bioodpadu do lesa, lidé se přiznali, že chodili krmit srnky," řekl vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Vratislav Pavlín.

Jablonecký magistrát kvůli odchytu černé zvěře pořídil loni odchytovou klec a instaloval u ní fotopasti. I díky tomu se podařilo zvýšit množství odlovených divočáků. Letos od dubna do konce října se podle primátora podařilo odchytit či odlovit 131 divokých prasat, v předešlé sezoně jich bylo ve stejném období 67.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist