https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rezervaci-meandry-luznice-u-trebone-pribyly-tri-samice-pratura
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rezervaci Meandry Lužnice u Třeboně přibyly tři samice pratura

22.2.2022 11:57 | JINDŘICHŮV HRADEC (ČTK)
Zatímco divocí koně se více věnují agresivním druhům trav, pratuři spásají ve větší míře některé druhy plevelů nebo náletových křovin.
Zatímco divocí koně se více věnují agresivním druhům trav, pratuři spásají ve větší míře některé druhy plevelů nebo náletových křovin.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V přírodní rezervaci s názvem Meandry Lužnice u Třeboně na Jindřichohradecku přibyly tři mladé samice pratura. Ochranáři je tam převezli z rezervace ve středočeských Milovicích. Samice pratura doplní v lokalitě stádo divokých koní, které je zde od roku 2020. Informoval o tom Dalibor Dostál z projektu Česká krajina.
 

"Nejlepších výsledků dosahuje vždy kombinace různých druhů velkých kopytníků. Každý se zaměřuje na odlišné typy vegetace a díky tomu je výsledkem pastvy velkých kopytníků bohatá a pestrá krajina. Zatímco divocí koně se více věnují agresivním druhům trav, pratuři spásají ve větší míře některé druhy plevelů nebo náletových křovin," řekl.

Na vzniku rezervace Meandry Lužnice se podíleli soukromí vlastníci pozemků, CHKO Třeboňsko a právě Česká krajina. "V době, kdy se těžká ruční práce a přítomnost lidí v krajině rychle vytrácí, mohou zvířata adaptovaná na pastvu ve vlhkých podmínkách úspěšně suplovat dotovaný drahý ochranářský management v chráněných územích a bránit zarůstání těchto cenných mokřadních lokalit křovinami a jednotvárnou vegetací," uvedl Ladislav Rektoris, botanik a zástupce ředitele Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

Rezervace Meandry Lužnice má rozlohu 24 hektarů. Podle ochranářů je svým způsobem unikátní lokalitou v České republice. "Je to poprvé v historii českých pastevních rezervací, kdy je paseno divoké jádro záplavové zóny většího neregulovaného vodního toku,“ dodal Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist