https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rezervaci-ransko-rozkvetly-bledule-odumreni-jasanu-preckaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rezervaci Ransko rozkvetly bledule, odumření jasanů přečkaly

21.3.2020 00:45 | JIHLAVA (ČTK)
V přírodní rezervaci Ransko na Havlíčkobrodsku jsou v plném květu bledule, které tam hustě rostou na několika hektarech pozemků. / Ilustrační foto
V přírodní rezervaci Ransko na Havlíčkobrodsku jsou v plném květu bledule, které tam hustě rostou na několika hektarech pozemků. / Ilustrační foto
V přírodní rezervaci Ransko na Havlíčkobrodsku jsou v plném květu bledule, které tam hustě rostou na několika hektarech pozemků. Odumření velkého počtu nemocných jasanů v posledních letech tomuto území s největším výskytem bledulí jarních na Vysočině zatím zásadně neublížilo. Ale není to úplně vyřešený problém, řekl ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.
 

"Z roku na rok ta vegetace nezareaguje, pořád je to ve vývoji," řekl Hlaváč. Na bledule se teď lidé chodí dívat. Na dnešek plánované komentované vycházky ale správa CHKO zrušila kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru.

Národní přírodní rezervace Ransko s celkovou rozlohou 695 hektarů je mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem. Jasany tam v minulých letech zahubila houbová choroba. Lesní družstvo obcí, které pozemky spravuje, tam už vysadilo jiné druhy stromů. Podle Hlaváče zmlazují i původní jasany. "Choroba ale často ničí i mladé stromky, takže uvidíme, nakolik se tam jasan do budoucna prosadí," řekl.

Rezervace Ransko je podle výsledků z elektronických sčítačů díky bledulím druhým nejnavštěvovanějším místem Žďárských vrchů, prvenství patří Devíti skalám. Bledule na Ransku budou kvést naplno asi do příštího víkendu, předpokládá Lubomír Dajč ze správy CHKO, který tam vykonává strážní službu. "Je tam kytička vedle kytičky, obrovské počty," uvedl. Bledule v CHKO rostou i ve Světnovském údolí na Žďársku, kde je chladněji. "Bledule tam jsou proti Ransku asi o týden opožděné a jsou i menší," uvedl.

Podle údajů kraje jsou na Vysočině skoro tři desítky chráněných území s bledulemi. Rostou například v i přírodních rezervacích Údolí Chlébského potoka na Bystřicku, Jechovec poblíž Telče nebo Hroznětínská louka na Havlíčkobrodsku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist