https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rezervaci-u-milovic-se-letos-narodilo-jiz-pet-zubrich-mladat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rezervaci u Milovic se letos narodilo již šest zubřích mláďat Aktualizováno

29.7.2020 15:19 | MILOVICE (ČTK)
V rezervaci nyní žije včetně letošních přírůstků stádo 27 zubrů.
V rezervaci nyní žije včetně letošních přírůstků stádo 27 zubrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku se letos narodilo již šest zubřích mláďat. Jde o největší přírůstky zubrů od založení rezervace v roce 2015, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
 

"V některých letech se zubří mláďata rodila ještě během léta, takže počty přírůstků nemusejí být konečné. U zubřích samic se březost do poslední chvíle velmi špatně rozeznává, takže se počet narozených mláďat nedá předem odhadnout," řekl ředitel České krajiny Dalibor Dostal. Mláďata zubrů se podle něj někdy rodí i na podzim.

V rezervaci nyní žije včetně letošních přírůstků stádo 27 zubrů. Dospělá zvířata pocházejí z pěti polských rezervací, včetně slavného Bělověžského pralesa, ale také z národního parku v Nizozemsku.

V příštích letech lze podle ochranářů očekávat další zvyšování počtu mláďat. "Protože nyní plně dospívají mladé samice dovezené na podzim roku 2017 z Bělověže," řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Ochranáři potřebují rezervaci rozšířit, založili proto veřejnou sbírku. Podařilo se jim získat již 1,7 milionu z potřebných dvou milionů korun.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku se letos stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky Mladá.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist