https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-roce-2017-da-mzp-20-mld-kc-na-nove-kotle-i-na-ochranu-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V roce 2017 dá MŽP 20 miliard na nové kotle i na ochranu krajiny

29.12.2016 09:40 | PRAHA (ČTK)
Protierozní vyhlášku, která zásadně zvýší ochranu půdy v České republice, už předjednal podle Brabce jeho úřad s ministerstvem zemědělství.
Protierozní vyhlášku, která zásadně zvýší ochranu půdy v České republice, už předjednal podle Brabce jeho úřad s ministerstvem zemědělství.
Foto | Petr Vilgus / Wikimedia Commons
Ministerstvo životního prostředí chce v příštím roce z evropských dotací čerpat 20 miliard korun na další čtyřicítku výzev. Na konci března například začne druhá vlna takzvaných kotlíkových dotací, v rámci nichž budou moct lidé vyměnit staré kotle za nové, ekologické. Více peněz poputuje i do projektů na ochranu a péči o přírodu a krajinu. MŽP chce předložit vládě ke schválení Politiku ochrany klimatu ČR do roku 2030 a vydat takzvanou protierozní vyhlášku, která by měla zvýšit ochranu půdy v Česku, řekl ČTK ministr Richard Brabec (ANO).
 

"V roce 2017 pak plánujeme vypsat další výzvy za 20 miliard korun. To je důležité jak z pohledu příjemců dotací, investic do životního prostředí, ale i pro českou ekonomiku," uvedl ve středu v tiskové zprávě Brabec. V současnosti je už přitom otevřeno pro žadatele deset výzev se zhruba deseti miliardami korun. "Naší ambicí je odeslat příjemcům dotací na jejich účty do konce příštího roku částku blížící se deseti miliardám," doplnil ředitel Státního fondu životní prostředí Petr Valdman.

Už 9. ledna budou moct lidé posílat žádosti o dotaci na výstavbu nízkoenergetických bytových domů, a to v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten již otevřel tři výzvy pro majitele rodinných domů a tři pro majitele nebo právě pro stavitele bytových domů. Program nově podpoří i výstavbu zelených střech a využívání tepla z odpadních vod. V letošním roce podalo v NZÚ žádost o dotaci přes osm tisíc lidí v hodnotě téměř 1,9 miliardy korun. Za poslední tři roky to bylo přes 21 tisíc žádostí, vyplaceno bylo už přes 1,2 miliardy Kč.

V příštím roce chce Brabec dokončit legislativní proces novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta by měla otevřít národní parky lidem, posílit roli obcí a zjednodušit a aktualizovat legislativu. Tím samým by měla projít ale i novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), kterou v prosinci schválila vláda. Hned na začátku roku se dokončí i vydávání stanovisek EIA k prioritním dopravním stavbám. Podle Brabce zbývají čtyři z devíti.

Protierozní vyhlášku, která zásadně zvýší ochranu půdy v České republice, už předjednal podle Brabce jeho úřad s ministerstvem zemědělství. "Čeká nás dokončení legislativního procesu novely zákona o obalech, který na základě nové směrnice EU zpoplatňuje lehké plastové tašky, a ratifikace Pařížské klimatické dohody Parlamentem," uvedl ministr.

Ministerstvo by chtělo předložit na vládu rovněž Národní akční plán přizpůsobení se změně klimatu. Ve Sněmovně pak čekají na projednání ještě další předpisy, které vycházejí z novelizací evropských směrnic, jako například novely vodního zákona, zákona o ochraně ovzduší a zákona o podmínkách využívání genetických zdrojů podle Nagojského protokolu.

Dokončit by se mělo i paragrafové znění nového odpadového zákona a zákona o výrobcích s prodlouženou životností, přípravy se ale protahují. Od podzimu o nich totiž jedná Legislativní rada vlády, problematické body se podle informací ČTK už projednávají jednotlivě, jednání o zákonu rada dvakrát přerušila. Brabec přitom v listopadu tvrdil, že by se obě normy měly na vládu dostat do konce letošního roku. Podobu nových zákonů, na které se mnoho let čeká, silně kritizují výrobci i firmy podnikající v odpadovém hospodářství.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist