https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rudolfinu-vystavuje-pavel-banka-sve-pojeti-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Rudolfinu vystavuje Pavel Baňka své pojetí krajiny

25.9.2001 18:21 | PRAHA (ČIA)
Výstava černobílých velkoformátových fotografií s názvem Infinity předního českého fotografa Pavla Baňky bude dnes slavnostně zahájena v Galerii Rudolfinum (GR). Výstava zahrnuje čtyři rozsáhlé cykly (Lesy, Kopce a louky, Nebe a Moře), které vznikaly na různých místech Evropy a Spojených států během let 1997 - 2001. "Chtěl jsem vyjádřit své pocity z krajiny, ale ne ji popsat," uvedl na dnešní tiskové konferenci autor fotografií Pavel Baňka.
 

Spolupráce fotografa a kurátorky výstavy Martiny Pachmanové začala v roce 1995. "Po svém posledním pobytu v USA přivezl Pavel fotky, které se na první pohled odlišovaly od jeho další práce. Zmizela stafáž a na fotografiích zůstaly meditativní krajiny," řekla Pachmanová.

Fotografie, které měly původně zaplnit pouze malou galerii v přízemí Rudolfina, se pohybují ve dvou tematických okruzích - prvním z nich je fotografie v současném umění. "Toto téma je pokusem prezentovat fotografie jinak než doposud - jsou to jakési fotografické obrazy," vysvětlila Martina Pachmanová. Fotografie tak svou povahou již spíše zasahují do oblasti malířství. "Druhým tématem je ticho a nekonečno - Infinity. Tyto fotografie překračují vše, co jsme si doposud o fotografii mysleli," doplnila kurátorka.

Výstavou Infinity navazuje GR na téma krajiny, které zahájila v loňském roce výstavou čínského krajináře Čchiu Š-chua. Souběžně s výstavou Baňky bude veřejnosti představen filmový projekt Three Windows (Tři okna), který vznikl za spolupráce švýcarského filmaře Nicolase Humberta, Němce Wernera Penzela a amerického básníka Roberta Laxe. K tématu krajiny se vyjádří i výstava švýcarského malíře Michaela Bibersteina, která bude v Rudolfinu zahájena 13. prosince.

Výstava Pavla Baňky je v Rudolfinu přístupná až do 25. listopadu, denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Poté se podle slov ředitele GR Petra Nedomy přesune do New Yorku. Od ledna příštího roku bude k vidění v německém Řezně. O jejím uvedení jednají galerie i ve Finsku, Číně a Francii.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist