https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-semilech-zdrazi-pristi-rok-odpad-o-petinu-lide-zaplati-600-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Semilech zdraží příští rok odpad o pětinu, lidé zaplatí 600 Kč

13.11.2019 00:09 | SEMILY (ČTK)
O pětinu víc zaplatí v příštím roce obyvatelé Semil za likvidaci svého odpadu. / Ilustrační foto
O pětinu víc zaplatí v příštím roce obyvatelé Semil za likvidaci svého odpadu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
O pětinu víc zaplatí v příštím roce obyvatelé Semil za likvidaci svého odpadu. Zastupitelé v pondělí schválili zvýšení poplatku z 500 na 600 korun za rok. Naposledy se poplatek za odpad zvyšoval v roce 2005, náklady na jeho svoz a likvidaci se přitom stále zvyšují, řekla po jednání zastupitelstva starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily), která návrh do zastupitelstva předkládala.
 

"Nechceme, aby veškerou tíži nákladů na likvidaci odpadu neslo město," zdůvodnila zvýšení poplatku starostka. Zároveň ale ujistila, že město bude dál podporovat třídění odpadu. Radnice bude pokračovat například v rozdávání kompostérů a do budoucna počítá i s nádobami na třídění papíru či plastů pro jednotlivé rodinné domy jako se to osvědčilo jinde.

V loňském roce zaplatily Semily za svoz a likvidaci odpadu včetně provozu kompostárny přes 8,5 milionu korun, což je v přepočtu více než tisíc korun na každého z obyvatel města. Na poplatcích město loni vybralo 4,1 milionu korun, další milion dostalo za tříděný odpad. Zbylé náklady ale musela radnice zaplatit z vlastního rozpočtu.

Podle Mlejnkové je také třeba počítat s růstem nákladů na skládkování. Aktuálně platí město za tunu 500 korun, v roce 2021 ale poplatek vzroste na 800 korun za tunu a postupně by měl stoupnout až na 1850 korun za tunu. "Jen nárůst o 300 korun za tunu v roce 2021 bude pro Semily znamenat nárůst výdajů za odpad o 300.000 až 350.000 korun," dodala Mlejnková. Při maximální ceně to bude pro město znamenat navíc 1,3 milionu korun.

Semily s 8400 obyvateli patří v rámci Libereckého kraje k městům s nejlépe propracovaným systémem třídění odpadu. Lidé mohou třídit nejen do kontejnerů, ale také do pytlů. Už od roku 2008 se v Semilech třídí také biologicky rozložitelný odpad. Jako jedno z mála v Libereckém kraji má město kontejnery na biooodpad i na sídlištích. Před sedmi lety postavily Semily vlastní kompostárnu, na její provoz dávají ročně půl milionu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist