https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-siti-narodnich-geoparku-v-cr-pribyl-jako-osmy-geopark-vysocina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V síti národních geoparků v ČR přibyl jako osmý Geopark Vysočina

24.1.2017 10:00 | JIHLAVA (ČTK)
Obce se podle Fabeše díky geoparku možná přiblíží i splnění dvou velkých snů: vzniku dřevěné naučné stezky v korunách stromů  a rozhledny na Javořici, nejvyšším vrcholu Vysočiny.
Obce se podle Fabeše díky geoparku možná přiblíží i splnění dvou velkých snů: vzniku dřevěné naučné stezky v korunách stromů a rozhledny na Javořici, nejvyšším vrcholu Vysočiny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V síti národních geoparků přibyl Geopark Vysočina, v pořadí je osmý. Jde o 180 kilometrů čtverečních území převážně na Jihlavsku, na němž se nacházejí významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice. Mikroregion Telčsko, který bude Geopark Vysočina spravovat, plánuje geologické zajímavosti využít pro zpestření nabídky pro turisty.
 

"Je to značka kvality, která doplňuje, zviditelňuje, ten náš i tak zajímavý region o další kvalitu, o kvalitu geologickou," řekl ČTK Roman Fabeš, předseda mikroregionu a starosta Telče, města s památkami v seznamu UNESCO. Mikroregion připravuje v geoparku programy pro veřejnost i pro školy. O návštěvníky by se výhledově měli starat "geoprůvodci".

Obce kolem Telče oživily několik let starou myšlenku na zařazení oblasti Javořické vrchoviny mezi národní geoparky zkraje minulého roku. Certifikát potvrzující zařazení geoparku do národní sítě dnes Fabešovi předal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Při obhajobě certifikátu za čtyři roky bude region prokazovat, jak projekt geoparku smysluplně využil.

Obce v tomto území se podle Fabeše díky geoparku možná přiblíží i splnění dvou velkých snů: vzniku dřevěné naučné stezky v korunách stromů poblíž hradu Roštejn a rozhledny na Javořici, nejvyšším vrcholu Vysočiny, o jejíž stavbě vedou místní lidé debaty léta. Mikroregion by na chtěl získat dotace na projektovou přípravu těchto akcí.

Podle údajů na webu je zatím v Česku včetně Geoparku Vysočina osm národních geoparků. Do Kraje Vysočina zasahuje geopark Železné hory, a to na Havlíčkobrodsku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist