https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-taborske-zoologicke-zahrade-se-narodilo-dalsi-mlade-zubra-evropskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V táborské zoologické zahradě se narodilo další mládě zubra evropského

17.6.2023 20:12 | TÁBOR (ČTK)
Zubr evropský patří mezi ohrožené druhy, kterým hrozí vyhynutí. Na světě podle odhadů žije přibližně 7500 zvířat tohoto druhu, ve volné přírodě je jich polovina.
Zubr evropský patří mezi ohrožené druhy, kterým hrozí vyhynutí. Na světě podle odhadů žije přibližně 7500 zvířat tohoto druhu, ve volné přírodě je jich polovina.
Foto | Анна Василева / Wikimedia Commons
V táborské zoologické zahradě se začátkem června narodilo mládě zubra evropského. Samec je jedenáctým přírůstkem tohoto savce v zoo. Táborská zoologická zahrada se věnuje od roku 2016 programu návratu zubra evropského do volné přírody, řekl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.
 

"Program reintrodukce, tedy návratu, zubra evropského do české přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Chceme u nás pravidelně odchovávat mláďata, která budou vypouštěna do přírodních rezervací jak u nás v Česku, tak i v Evropě," uvedl ředitel táborské zoo Evžen Korec.

Zoologická zahrada vyzývá veřejnost, aby pro narozené mládě vybrala jméno. "Jméno našeho nejmladšího zubra musí stejně jako u jeho starších sourozenců začínat slabikou TA a nesmí se jmenovat jako některé z dříve narozených mláďat. Zapovězená tak jsou například jména Tábor, Taran, Tajfun a Tarzan," uvedl Sušanka.

Zubr evropský patří mezi ohrožené druhy, kterým hrozí vyhynutí. Na světě podle odhadů žije přibližně 7500 zvířat tohoto druhu, ve volné přírodě je jich polovina. Pro záchranu zubrů je podle odborníků potřeba dosáhnout počtu nejméně 10 000 kusů.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech, táborská, vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. V táborské zoo žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist