https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-teplarne-u-melnika-konci-dostavba-odsirovacich-linek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V teplárně u Mělníka končí dostavba odsiřovacích linek

28.4.2020 00:11 | HORNÍ POČAPLY (ČTK)
Nyní v teplárně končí výstavba dvou odsiřovacích linek, na které bude napojeno všech šest jejích výrobních bloků. / Ilustrační foto
Nyní v teplárně končí výstavba dvou odsiřovacích linek, na které bude napojeno všech šest jejích výrobních bloků. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V teplárně v Horních Počaplech u Mělníka končí dostavba odsiřovacích linek, zařízení bude splňovat i nové emisní limity. Jde o investici za 1,5 miliardy korun. Technologie doplní i systém na zachytávání rtuti. Minulý pátek o tom za zhotovitelskou společnost Metrostav informoval Petr Dušek. Teplárna, kterou provozuje společnost Energotrans patřící do koncernu ČEZ, dodává teplo i do hlavního města.
 

"Mělnický projekt nabídl řadu technologických lahůdek, především přestavbu 140 metrů vysokého komína za pomoci největších jeřábů v ČR a osazení horního dílu nové nerezové vložky prostřednictvím vrtulníku. Zároveň jsme museli již v předstihu vybudovat provizorní komín, aby teplárna mohla zůstat v provozu i v průběhu ekologizace," uvedl vedoucí projektu Zdeněk Hošek z Metrostavu.

Nyní v teplárně končí výstavba dvou odsiřovacích linek, na které bude napojeno všech šest jejích výrobních bloků. V březnu skončily provozní zkoušky. Zařízení významně sníží také emise tuhých znečišťujících látek a anorganických sloučenin chloru a fluoru. Jako vedlejší produkt při odsíření navíc vzniká sádrovec, který se využívá ve stavebnictví.

Protože provozovatelé elektráren a tepláren musí splnit nový, velmi přísný evropský limit pro emise rtuti, který bude platit od srpna 2021, nové technologie doplní zařízení, které dokáže zachytávat zbytkovou rtuť ve spalinách.

"Je to naprosto mimořádná zakázka, protože zařízení stavíme jako první v ČR a druzí v Evropě. Dodavatelem unikátního patentovaného filtračního zařízení je americká firma W. L. Gore. Očekáváme, že v nastávající dekádě bude systém instalován v řadě dalších uhelných elektráren a tepláren," doplnil Hošek. Podle něj ale vždy záleží na konkrétním zdroji, protože systém nemusí být kompatibilní se všemi technologiemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist