https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-tisnove-otevreli-expozici-s-1000-mineraly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Tišnově otevřeli expozici s 1000 minerály

25.4.2017 11:00 | TIŠNOV (ČTK)
Kromě vykoupených kamenů zájemci v expozici uvidí i minerály zapůjčené od soukromých sběratelů. Například vitrínu s vltavíny nalezenými v Česku i na Slovensku. / ilustrační foto
Kromě vykoupených kamenů zájemci v expozici uvidí i minerály zapůjčené od soukromých sběratelů. Například vitrínu s vltavíny nalezenými v Česku i na Slovensku. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Tišnově na Brněnsku ve čtvrtek slavnostně otevřeli galerii s 1000 minerály, expozice je poskládaná i ze vzácných kusů, které se po letech vrátily zpět do Česka. ČTK to řekl majitel galerie Tomáš Buzrla.
 

Podle Buzrly asi polovina minerálů pochází z Česka a ze Slovenska, zbytek tvoří Evropa a svět. Minerály z České republiky jsou naprosto špičkové kvality, srovnatelné s těmi, které prezentuje Národní muzeum. V některých případech dokonce jejich kvalitu převyšují, uvedl.

Podle něj jde především o kameny, které z předních českých nalezišť vykupovali zahraniční sběratelé a které se nyní dostávají zpět. "Jde o soukromé zahraniční sbírky, jejichž majitelé stárnou, a tak kameny rozprodávají," uvedl Buzrla.

Kromě vykoupených kamenů zájemci v expozici uvidí i minerály zapůjčené od soukromých sběratelů. Například vitrínu s vltavíny nalezenými v Česku i na Slovensku. "Ty jsou v naprosto špičkové kvalitě, jsou tam třeba i stogramové vzorky, což je naprostý unikát," řekl Buzrla.

Expozice není prodejní. Při vstupu je ale možné nějaké minerály zakoupit. Pro návštěvníky se expozice otevře na konci dubna, a to až do konce září v pátky odpoledne a o víkendech.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist