https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-tovacove-se-mimoradne-objevilo-hejno-15-kvakosu-nocnich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Tovačově se mimořádně objevilo hejno 15 kvakošů nočních

7.5.2019 00:22 | PŘEROV (ČTK)
Kvakoš noční, který je velký přibližně jako vrána, má až metrové rozpětí křídel. Ptáci ze Severní Ameriky zimují v Mexiku, na jihu Spojených států a v Karibiku, jedinci z Eurasie se na zimu stahují do tropické Afriky a jižní Asie. / Ilustrační foto
Kvakoš noční, který je velký přibližně jako vrána, má až metrové rozpětí křídel. Ptáci ze Severní Ameriky zimují v Mexiku, na jihu Spojených států a v Karibiku, jedinci z Eurasie se na zimu stahují do tropické Afriky a jižní Asie. / Ilustrační foto
Ornitologové v Tovačově zaregistrovali hejno 15 kvakošů nočních, kteří se běžně na střední Moravě v tuto dobu nevyskytují. Středně velké volavky, jejichž přítomnost byla i pro zkušené ornitology velkým překvapením, objevili při pozorování ptáků na Křenovském rybníku, řekl včera místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Odborníci zaznamenali také stále ještě čápy na tahu, obecně se však z teplých krajin letos vrátilo ptáků podstatně méně.
 

"Pro Tovačov touto dobou je to rarita, neboť se nyní kvakoši noční vyskytují pouze na jižní Moravě, na lednických rybnících nebo v tamních parcích. K nám zalétávají až na podzim mláďata, když je vyvedou na jižní Moravě z hnízd a toulají se. Takové množství dospělých ptáků brzo na jaře je pro nás velkou zajímavostí, je to neuvěřitelné," uvedl Šafránek.

Kvakoš noční, který je velký přibližně jako vrána, má až metrové rozpětí křídel. Ptáci ze Severní Ameriky zimují v Mexiku, na jihu Spojených států a v Karibiku, jedinci z Eurasie se na zimu stahují do tropické Afriky a jižní Asie. Charakteristický je svým výrazným chraptivým hlasem, kvůli kterému dostal i své jméno. "Je to teplomilnější volavka, není jich mnoho a většinou se zastavují v lokalitě, kterou již znají," doplnil ornitolog. Zda byli ptáci na tahu nebo hledali nové hnízdiště, zatím ornitologové netuší.

Při ornitologické exkurzi narazili odborníci také na sedm čápů, kteří byli ještě na tahu. "Řada hnízd ještě není obsazena. Jde vidět, že tah ještě pokračuje," doplnil Šafránek. U Křenovského rybníka pozorovali odborníci také tok a námluvy rybáků obecných, racky bělohlavé i chechtavé a několik párů potápek roháčů sedících na hnízdech s vejci. Nechyběly ani desítky poláků velkých a chocholatých, zrzohlávky rudozobé nebo kopřivky obecné. Podle odborníků je sice v terénu žánrová pestrost ptáků, do České republiky jich však přilétá z Afriky stále méně. "Říkáme to každý rok, ale letos je extrémní, ty počty jsou velmi malé. Důvodem je jejich extrémní lov ve Středomoří. Příčinou jsou lidé," dodal Šafránek.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Alena Horáková
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist