https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ulicich-prahy-pribyvaji-pitka-pro-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ulicích Prahy přibývají pítka pro ptáky

23.7.2019 00:15 | PRAHA (ČTK)
Pražské městské části instalují v ulicích pítka pro ptáky. / Ilustrační foto
Pražské městské části instalují v ulicích pítka pro ptáky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražské městské části instalují v ulicích pítka pro ptáky. Nově jsou například v Praze 3, Praze 12 nebo Horních Počernicích. K umisťování misek s vodou vyzývají radnice také své obyvatele. Ornitologové tuto činnost vítají, především v zástavbách totiž ptákům chybí voda. Potřebují přitom alespoň dvakrát denně pít a také se koupat, uvedl Lukáš Viktora za Českou společnost ornitologickou. V horkých dnech je třeba pítka pravidelně doplňovat.
 

Přenosná veřejná pítka zakoupila Praha 12. Mají sloužit nejen ptákům, ale i dalším drobným živočichům, jakými jsou čmeláci nebo motýli. "Máme i pevná pítka například před radnicí či volnočasovém areálu VOSA," doplnila místostarostka dvanácté městské části Eva Tylová.

V Horních Počernicích se do osvěžování ptactva zapojily děti. V Domě dětí a mládeže v Ratibořické ulici vyráběly pítka v keramickém kroužku. Kromě místních parků byla pítka umístěna do zahrad třech mateřských škol.

V rodinném a kulturním centru Nová Trojka v Praze 3 děti tvořily pítka už loni. Městská část je instaluje především v lokalitách Parukářka a Židovské pece.

"Veřejnost může kromě poskytnutí vody pomoci ptákům tím, že bude například sekat trávu mozaikově. To znamená část zahrady nechá neposečenou. Díky tomu se jednak nebude odpařovat tolik vody, ale hlavně ptáci najdou na zahradě dostatek potravy v podobě různého druhu hmyzu, který v trávě žije," uvedla mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová. Společnost také letos vydala k tématu publikaci s názvem Městská zeleň společný prostor pro lidi i ptáky.

V pražských vnitroblocích, parcích a zahradách se lidé podle Sychrové nejčastěji setkají s holubem, sýkorou koňadrou, sýkorou modřinkou, strakou, vrabcem, hrdličkou zahradní a kosem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist