https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-usa-se-loni-po-letech-znovu-zvysil-objem-emisi-oxidu-uhliciteho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V USA se loni po letech znovu zvýšil objem emisí oxidu uhličitého

9.1.2019 01:17 | PRAHA (ČTK)
Objem emisí oxidu uhličitého se v USA v roce 2018 oproti předchozímu roku zvýšil o 3,4 procenta, což je nejvyšší nárůst od roku 2010.
Objem emisí oxidu uhličitého se v USA v roce 2018 oproti předchozímu roku zvýšil o 3,4 procenta, což je nejvyšší nárůst od roku 2010.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Gregory Heath / CSIRO
Objem emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, se v USA po poklesu v předchozích třech letech loni znovu zvýšil, oznámila v úterý ve Washingtonu nezávislá výzkumná skupina Rhodium Group. Příčinou je podle ní tuhá zima, která vedla k větší spotřebě topného plynu, ale i vyšší spotřeba zemního plynu v průmyslu.
 

Objem emisí oxidu uhličitého se v USA v roce 2018 oproti předchozímu roku zvýšil o 3,4 procenta, což je nejvyšší nárůst od roku 2010. Došlo k tomu i přesto, že loni bylo v zemi uzavřeno rekordní množství tepelných elektráren a energetické uhlí z velké části nahradil zemní plyn. Z něj se při spalování uvolňuje ve srovnání s uhlím asi poloviční objem oxidu uhličitého.

Vláda prezidenta Donalda Trump loni v létě oznámila, že hodlá odstoupit od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Uvolňuje pravidla dřívějšího kabinetu Baracka Obamy, která omezovala emise skleníkových plynů v energetice a dopravě, a snaží se podpořit produkci ropy, plynu a uhlí.

Podle názoru odborníků by vláda USA měla urychlit přechod od zemního plynu k obnovitelným zdrojům, jakými jsou solární a větrná energie. Pokud se tak nestane, způsobí to podle ekologa Grega Cunninghama "nenapravidelné a nákladné poškození klimatu," napsala agentura AP.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist