https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-usa-vznikne-nejvetsi-zavod-na-zpracovani-plastu-a-jeho-premenu-na-palivo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V USA vznikne největší závod na zpracování plastu a jeho přeměnu na palivo

8.6.2021 10:25 | NEW YORK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Chris Barbalis / Unsplash
Společnost Brightmark Energy plánuje v americkém státě Georgia postavit závod, který přemění polystyrenové kelímky a další plastový odpad na palivo a chemikálie. Továrna za 680 milionů USD (14,2 miliardy Kč) bude největší svého druhu na světě, uvedla firma.
 

Po dokončení by měl závod zpracovávat ročně 400 000 tun odpadu na 64 milionů galonů (242,3 milionu litrů) nafty a benzinu a 20 milionů galonů (75,7 milionu litrů) vosku. Závod bude schopen zpracovat i plast, který není snadné recyklovat.

Řešení problému s plastovým odpadem je jedním z nejpalčivějších úkolů v ochraně životního prostředí. Podle zprávy v časopise Science z loňského září se očekává, že množství odpadu, které se dostane po celém světě do vodních zdrojů, se do roku 2030 zdvojnásobí na 53 milionů tun ročně.

Závod ve státě Georgia bude už druhou podobnou investicí firmy Brightmark. Ta už má v pilotní fázi závod v Indianě, který je schopen zpracovat ročně 100 000 tun odpadu, uvedla agentura Bloomberg.

Společnost Brightmark Energy vznikla v roce 2016 a poskytuje služby v oblasti životního prostředí. Nabízí komerčním a průmyslovým zákazníkům řešení k produkci čisté energie, zaměřuje se hlavně na přeměnu odpadu na energii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist