https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ustecke-zoo-specialiste-operovali-nohu-indicke-slonici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ústecké zoo specialisté operovali nohu indické slonici

1.8.2018 00:10 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Cílem zákroku bylo zabránit postupujícímu rozpadu článků prstů, odstranit patologickou tkáň v chodidle a zabránit opakujícím se, silně bolestivým stavům.
Cílem zákroku bylo zabránit postupujícímu rozpadu článků prstů, odstranit patologickou tkáň v chodidle a zabránit opakujícím se, silně bolestivým stavům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Veterinární lékaři operovali minulou středu v ústecké zoologické zahradě samici slona indického. V místě dřívějšího poranění na levé přední noze se utvořil slonici absces. Kromě pokračujících zdravotních potíží s chronickým onemocněním nohy by tak slonici hrozil úplný rozpad prstních kůstek. Minulý týden to řekla mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.
 

"Cílem zákroku bylo zabránit postupujícímu rozpadu článků prstů, odstranit patologickou tkáň v chodidle a zabránit opakujícím se, silně bolestivým stavům," řekl veterinární lékař ZOO Ústí nad Labem Václav Poživil. Zákrok nebyl pro slonici nijak rizikový. Nebezpečí představoval spíše průběh operace, jelikož slonice při ní musela stát. Kdyby si lehla, nebyla by schopna sama vstát, uvedl Poživil. Z toho důvodu zahrada zapůjčila pro slonici speciální postroj z drážďanské zoo.

Veterinární lékaři operovali 25.7.2018 v ústecké zoologické zahradě samici slona indického.
Veterinární lékaři operovali 25.7.2018 v ústecké zoologické zahradě samici slona indického.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zákrok trval 55 minut a kromě veterinářů z Ústí nad Labem se na něm podíleli odborníci z pražské a liberecké zoo. Veterináři vyčistili dutinu abscesu, poté udělali kyretáž a výplach rány. Pak umístili do operovaného místa kolagenovou hmotu s antibiotiky, popsal operaci Poživil. Slonice se podle něj po operaci pohybovala bez jakéhokoliv omezení.

Na první kontrolu a převaz rány se vydá Kala 31. července. Příští tři až šest měsíců ji budou ošetřovatelé sledovat. Po této lhůtě může být za pomoci rentgenových snímků vyhodnocena úspěšnost operace.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem chová slony indické od roku 1985. Kala byla do zoo přivezena z Vietnamu jako jedenáctiměsíční. Byla prvním zde chovaným slonem. V současnosti má zahrada v péči dvě samice slona indického. Vedle Kaly je to ještě Delhi, která rovněž pochází z Vietnamu. Sloni jsou největším lákadlem pro návštěvníky ústecké zoologické zahrady.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Renata Vykusová tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist