https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zahradnictvi-v-kadani-vypestovali-450.000-vanocnich-hvezd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zahradnictví v Kadani vypěstovali 450 000 vánočních hvězd

6.12.2020 00:43 | KADAŇ (ČTK)
Okolo 95 procent tvoří klasické červené rostliny, zbylých pět procent pak bílé, růžové či pastelové odrůdy. Ilustrační foto
Okolo 95 procent tvoří klasické červené rostliny, zbylých pět procent pak bílé, růžové či pastelové odrůdy. Ilustrační foto
V pěstitelském podniku Tu-FLOR Tušimice v Kadani na Chomutovsku vypěstovali 450 000 kusů vánočních hvězd, květiny distribuují do hobbymarketů, zahradních center či velkoobchodů s květinami v ČR a na Slovensku. Okolo 95 procent tvoří klasické červené rostliny, zbylých pět procent pak bílé, růžové či pastelové odrůdy. Koronavirus se podepsal na počtu brigádníků, kteří jezdí do podniku vypomáhat ze Slovenska a Ukrajiny. Letos jich bylo kvůli uzavřeným hranicím méně, řekl ČTK jednatel společnosti Jaroslav Dračka.
 

Odbytové družstvo CZ-FLORA, pod nějž spadá pět českých pěstitelských podniků včetně Tu-FLOR, ročně vypěstuje zhruba milion vánočních hvězd. Ředitel družstva Roman Mičian dnes ČTK řekl, že kvůli uzavřeným obchodům se jich zatím neprodalo tolik jako jiné roky touto dobou. "Samozřejmě, že vždycky nějaké květiny zbudou, naším úkolem je prodat všechno, ale jestli se to podaří, budeme doufat," uvedl Mičian.

Vánoční hvězdy pěstuje zahradnictví dvěma způsoby. "Jsou dvě technologie, dají se zakoupit mladé rostliny nebo se zakládají mateřské rostliny, z nichž se odeberou řízky," uvedl ředitel. Doba sadby se odvíjí od požadované velikosti rostliny. Větší se sází v červnu a v červenci, tak zvané mini vánoční hvězdy v září. Podle Dračky si menší výpěstky kupují nejčastěji restauratéři jako dekoraci na stoly.

Družstvo má 250 stálých zaměstnanců, dalších 150 pracovníků najímá sezónně. Podle Dračky chybí pomocné síly běžně, s nástupem koronaviru se ale situace zhoršila. "Letos, jak začal koronavirus, tak nám v březnu všichni utekli, Slovenky odjely na Slovensko a Ukrajinců jsme tu měli několik, další sem nemohli, takže nám lidé chyběli," popsal jednatel. Firmě podle něj pomohli s brigádami studenti.

Kromě pěstování vánočních hvězd se firma věnuje také petrklíčům, maceškám nebo balkónovým rostlinám. Mimo to je kadaňský podnik podle Dražky největším množitelem chmele v České republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist