https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zajezdskem-zooparku-odchovali-ctyri-mladata-kriticky-ohrozene-zelvy-barmske
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zájezdském zooparku odchovali čtyři mláďata kriticky ohrožené želvy barmské

23.6.2024 00:42 (ČTK)
Zdroj | Zoopark Zájezd
V Zooparku Zájezd na Kladensku se na konci května vylíhla první čtyři mláďata kriticky ohrožené želvy barmské. Pro lednovou snůšku deseti vajec chovatelé zvolili dvě strategie, které se jim osvědčily už v minulosti. Další mláďata by se měla líhnout v příštích měsících, informoval Daniel Koleška ze zooparku.
 

Želva barmská byla od 80. let považovaná v přírodě za vyhynulou. Důvodem byla zejména vysoká poptávka po mase a částech těla dospělých želv pro tradiční čínskou medicínu. "Každé úspěšně odchované mládě v zoologických zahradách nebo soukromých chovech je tedy pro posílení záložní populace v chovu nesmírně důležité," uvedl kurátor zooparku Jiří Marek mladší.

Druh už v minulosti zoo úspěšně odchovala. "Podmínky v přírodě jsou ale poměrně specifické, proto se jim během inkubace vajec musíme přizpůsobit," uvedl Marek. Želvy podle něj kladou v přírodě vejce na konci teplého a vlhkého období, po němž následuje chladnější a sušší zima. Chovatelé zkouší pro úspěšný odchov dvě různé strategie, které mají podmínky napodobit.

Mláďata jsou nyní umístěná v odchovné nádrži v zázemí a daří se jim dobře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist