https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zameckem-prikopu-v-c-krumlove-by-se-mohla-objevit-medvidata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zámeckém příkopu v Českém Krumlově by se mohla objevit medvíďata

6.4.2018 07:32 | Č. KRUMLOV (ČTK)
Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže. / Ilustrační foto medvěda na zámku v Českém Krumlově
Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže. / Ilustrační foto medvěda na zámku v Českém Krumlově
Foto | Ben Skála / Wikimedia Commons
V červnu by se v zámeckém příkopu v Českém Krumlově mohl objevit pár medvíďat ze Slovenska. Řekli to českokrumlovský medvědář Jan Černý a kastelán hradu a zámku Pavel Slavko. V příkopu jsou medvědi chováni od 16. století; od loňska, kdy zahynula dvaatřicetiletá medvědice Kateřina, je tam ale jen dvacetiletá medvědice Marie Terezie.
 

Podle Slavka o věci jednají ministři životního prostředí obou zemí. Mluvčí českého ministerstva Petra Roubíčková upřesnila, že senátor Václav Chaloupek (OPAT) kontaktoval 4. dubna ministra Richarda Brabce (ANO). "Oslovil pana ministra, aby to se slovenskými kolegy prodiskutoval, zda taková možnost existuje. Mohou tam být nějaké překážky," řekla Roubíčková. Senátor Chaloupek je také autorem večerníčku Méďové.

Podle Černého se o příchodu medvíďat jedná, pravděpodobnost odhadl na 90 procent. Doufá, že se tak stane koncem května či začátkem června. "Čekáme odpověď, kdy bychom si pro ně mohli dojet. Nabízeli nám starší medvědy, a ty my nechceme. My chceme buď malinké nebo roční. Roční nám také zamítli, tak pravděpodobně to budou ti malí. Měli by být ze Slovenska, ze dvou míst, kde jsou záchytné stanice. Budou dva, zase páreček, pokračovalo by se jako Káťa a Vok," řekl Černý. Medvěd Vok zahynul předloni.

Památkáři v příkopu upravili mříže, omítky, inženýrské sítě, navezli nové stromy. Slovenská strana podle Slavka nabídla nejdřív tři dospělé, asi desetileté medvědy, ty památkáři nechtějí.

"Pokud je to odchyt divokých medvědů, podle našeho názoru to sem není vhodné: celý život by toužili po svobodě a hledali cestu ven. Pro nás jsou cestou vychovaná medvíďata, která přijmou přirozené místo a žijí v něm, ba naopak si ho ochraňují a nechtějí z něho ven. Medvědárium je připraveno pro další medvíďata," řekl kastelán.

V příkopu je nyní jen medvědice Marie Terezie z rakouského Innsbrucku. Medvědárium se bude bílit, přibudou mřížky, aby na nová medvíďata nedosáhla.

Jako novinka v kabinetu vědy a kuriozit na první prohlídkové trase zámku se objevila kostra medvěda Voka, který žil v příkopu 31 let, zahynul předloni. Vážil 350 kilogramů. "Zachoval se kompletní skelet, Vok byl tak robustní a zajímavý, že je to odkaz pro příští generace," řekl Slavko.

Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.

Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a tímto motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s italským rodem. Mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku jsou z druhé poloviny 16. století.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist