https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zapadni-africe-se-diky-koronaviru-snizuje-nelegalni-kaceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V západní Africe se díky koronaviru snižuje nelegální kácení

3.4.2020 00:27 | FREETOWN (ČTK)
Čínská poptávka po dřevě připomínajícím palisandr způsobila nezákonné kácení a ničení lesů v západoafrických zemích. / Ilustrační foto
Čínská poptávka po dřevě připomínajícím palisandr způsobila nezákonné kácení a ničení lesů v západoafrických zemích. / Ilustrační foto
Nynější pandemie má pozitivní vliv na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone, který je z velké části pokrytý lesy. Rozšíření koronaviru způsobilo prudké snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která ho využívá pro výrobu nábytku, upozornila agentura Reuters.
 

"Už sem nepřijíždějí žádní Číňané. Ti jsou jediní, kteří nám pomáhají a kupují to, co pokácíme," říká jeden z dřevařů v nejstarším národním parku Sierry Leone. Lesní pracovníci, kteří byli dříve v pilné práci, nyní posedávají kolem prázdných nákladních vozů, popíjejí čaj a pokuřují, popisuje Reuters.

Čínská poptávka po dřevě připomínajícím palisandr způsobila nezákonné kácení a ničení lesů i v dalších západoafrických zemích včetně Senegalu. V roce 2018 prezident Sierry Leone vývoz dřeva zakázal, povolená je pouze těžba pro účely domácího trhu. Přesto mnoho dřeva putuje do zahraničí a vláda nemá prostředky na to, aby nelegální kácení zastavila.

Joseph Musa, který řídí úřad pro dohled nad chráněnými oblastmi Sierry Leone, říká, že je konsternovaný obrovským množstvím nelegálních aktivit, které se v národním parku Outamba-Kilimi na severu Sierry Leone dějí. Rozsah jeho poškození je ale těžké zhodnotit. "Za koronavirus jsem rád. Nechci, aby kvůli němu lidé umírali, ale je mi smutno, když vidím, jak se tu kácí," říká bývalý lesník parku Musa Kamara.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist